| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |

Штендера Євген 1

Звіт з акції на місто Грубешів,
переведеної в ночі 3 27 на 28 травня 1946 р.

На конференції представників УПА з представниками "ВіН" - у дні 18 травня 1946 р., представники "ВіН''-у запроєктували спільну акцію на м. Грубешів2 в цілі знищення тих ворожих інституцій, які шкодять для обох народів, які тероризують польське та українське населення і підпільні організації і в ціли надання нашій співпраці конкретного характеру. Усталено, що акція має відбутися з 27 на 28 травня 1946 р. В акції в місті мали взяти участь відділи УПА. Розвідку, застави і теренових провідників мав дати "ВіН". Представики "ВіН''-у настоювали головно на знищення НКВД, перед яким явно зраджували панічний страх. Обіцяли взяти участь в акції в силі одної сотні. Усталено збірний вихідний пункт і розпізнавчі знаки. Представники "ВіН''-у передали плян Грубешова з зазначенням ворожих об'єктів і подали стан ворожих сил.

1) НКВД - 150 люда - кватирує в двох бльоках домів. Обдротовані і підготовані окопи. Стійка від улиці і від городів поза дротами. (Ці дані різнилися від наших даних - 250 НКВДистів, які ми дістали на підставі зізнання НКВДиста, зловленого в бою з УПА дня 14 травня 1946). 3

2) УБП - коло 60 осіб. Будинок мурований, обдротований від улиці, має мурований паркан - висоти 2 м.

3) МО - до 60 осіб - 2 малі будинки.

4) Штурмівка - до 20 осіб.

5) Охорона команданта міста ("штурмівка") - до 40 осіб.

6) Виселенча комісія - 12 осіб (з пістолями).

7) ВП за містом в кошарах - до 300 осіб.

8) Дім ППР.

Представники "ВіН''-у ствердили, що ВП участи в бої не візьме. 4 Всі дані об'єкти були сконцентровані в одному бльоку міста, дуже близько себе, що дуже ускладнювало оперування поодиноких наших груп.

НАША ПІДГОТОВКА

На відправі з к-ром ''Б[огданом]'' дня 24 травня постановлено акцію перевести. 5 Акцію ускладнювало те, що наша розвідка донесла, що "ВіН" - голосно про акцію говорить. Знає багато польського населення. На 24 травня замовлено збірку членів АК. Це все грозило, що наші пляни ворог розшифрує.

На відправі вирішено, що на вихідному до акції збірному пункті буде д. ''Пет[ро]" 6, "Дун[айський]" 7і спільно обговориться з представниками "ВіН" плян акції. Д. "Пет[ро]" відповідає за організування оборони перед акцією. За переведення акції відповідає і керує акцією д. "Пр[ірва]". Назначено збірний пункт в[ідділів УПА] на день 26 травня і боєві розпізнавчі знаки. Постановлено, щоби взяли участь в акції кращі вояки, добре одіті, належно пропаґандивно підготовані, щоби гідно зарепрезентувати наші збройні сили перед сусідами.

Дня 26 травня 1946 на збірному пункті зібралися відділи УПА, з кожного вибрана кількість стрільців і БСБ. К-р "Б[огдан]" перевів перегляд і спільно відсвятковано свято 23 травня. Ніччю перемашеровано на збірний пункт, 6 км. від Грубешева, де мали бути відділи "ВіН''-у. Стріча з їхньою стежою мала бути на мості на р. Гучва. Але там нікого не було. Як виказалося пізніше, їм сприкрилося чекати і пішли спати. Розложено в[ідділи УПА] в боєвооборонному характері. Приготовано кулеметні гнізда. В лісі в[ідділів] "ВіН''-у не було. їх представник приїхав 27 травня рано і сказав, що в[ідділи] є в дальших лісах, прийдуть вечером, а в 12 год. приїдуть командири "ВіН''-у для обговорення пляну наступу.

СТРІЧА З СУСІДАМИ І ОБГОВОРЕННЯ ПЛЯНУ АКЦІЇ

Представники "ВіН''-у, офіцери, приїхали фірою на означений час. Представилися: капітан "Віктор", довудца обводу, командир їхнього війська, кап. "Вирва"8 - до усталення пляну, пор. "Млот"9 - к-р оперування в місті, пор. "Сьлєпи" - к-р застав поза містом. Всі вищі, як середного росту. "Віктор" брунет, не підголений, лице грубих рис - вигляд типового різника. "Вирва" - темно бльондин, лице кругле, інтеліґентні черти лиця, середня будова. Оба вбрані в цивільнім убранні, скромно. Пор. "Млот" (з Холмського району) - брунет, "тлустий" панок, кругле лице, черти лиця нормальні, "кругленький". Подібний "Сьлєпи", в окулярах. Оба в військових уніформах. Убрані скромно. Всі узброєні в пістолі, кап. "Вирва" - ППС, "Сьлєпи" і "Млот" - НКБ.

Привітання відбулося в приязній атмосфері, взаїмно частували себе тютюном. Скликано командирів поодиноких груп, постелено коци і розпочато укладання оперативного пляну. Представники "ВіН''-у представили теренові умовини і розклад ворога. Укладення оперативного пляну передали нашим представникам, кажучи, що не знають нищівної сили "торпед" і можливости їхнього поцілу. Заявили, що на себе беруть обезпечення поза містом, будуть брати участь в акції в місті, самі хочуть нищити УБП, розброїти МО, знищити ППР і дадуть провідників до всіх інших опірних пунктів ворога, ґварантували, що ВП не візьме участи в жаднім випадку, а будуть сидіти тихо. Проектів було багато, в чім представники "ВіН''-у займали становище більш пасивне, але з їхнього говорення вичувалося, що в укладанні оперативного пляну стоять нижче від наших представників. Врешті укладено поверховний плян акції. К-р "Прррва]" з командирами відділів УПА усталили подрібний плян акції на НКВД і розміщення застав і інших боєвих груп і передано це до дискусії, що принято. На УБП призначено ще одно технічне звено з "торпедами".

Підвідділи УПА в силі 120 осіб, плюс два технічні торпедні звена - наступ на НКВД. 30 люда резерва, плюс 15 люда - боївка "Ясeня" - обстріл з крила. Командир наступу - ''Пр[ірва]''.

Боєва група "ВіН" - 25 люда плюс технічне торпедне звено - на УБП. Командир пор. "Млот".

МО - розброїть "ВіН" сам.

Виселенча комісія - 20 люда - б. СБ. Командир "Оcтап" (наші).

ППР - 5 з "ВіН''-у.

Приватні мешкання "асів" з УБП - 1 з "ВіН''-у плюс 2 з наших.

Знищення пошти і застава, щоби нас не окружило НКВД - боївка "Хоми".

Застава на холмськім мості - б. СБ. - к-р "Багряний" - [забезпечення також] від ВП.

Застава в метеленському лісі і спалення моста в Вербковичах - "ВіН" в числі 25 люда, узброєні в 15 кулеметів (як вони заявляли).

Застава від Холма - на роздоріжжі Грубешів-Холм-Городно - 25 люда "ВіН", 15 кулеметів.

Черничин - застава від Сокаля - "ВіН" - 20 люда, 10 кулеметів.

Застава від Устілуга - на мості зі східньої сторони Грубешева - 20 люда "ВіН", 10 кулеметів. Дрібніші застави - "ВіН".

Подано боєві клички і завдання поодиноким групам. Усталено час наступу. Починати мала група, яка атакує НКВД. Враховано всякі евентуальности. З нашої сторони - командир акції "Пр[ірва]", з польської стороти - кап. "Віктор".

Представники "ВіН" від'їхали. З командирами поодиноких груп зроблено відправу і точно пояснено плян акції, розміщення ворога і завдання поодиноких груп. Опісля це саме зроблено з роєвими. Перед вечером зроблено збірку з усіми боєвими групами, повідомлено про акцію і назначено завдання поодиноких груп. Передано плян Грубешева кожньому з командирів, і він познайомлював свою групу зокрема.

Перед заходом сонця прибули відділи "ВіН''-у, зайшли на поляну, де була наша збірка і дістали команду "свобідно". Посідали і курили. Веселі, убрані в військові уніформи ВП, або шиті з дреліху. Виглядали репрезентативно. Наші відділи вже також мали "свобідно" і між стрільцями нашими і "ВіН" почалася розмова, пізнавали себе, оповідали про минулі стрічі - коли ми ще були ворогами. Варта підмітити, що зверхній вигляд відділу "ВіН" був більш репрезентативний, як наших. З відділами прибув політихний реферант з Варшави п. "Остоя"10.

Кілька хвилин спочинку, останні накази. Відділи "ВіН''-у як розпізнавчі знаки насадили на рукави приготовані попередньо червонс-білі опаски. Наші стрільці зровили опаски з хусточок (білі). Відійшли. Перед Грубешевом остання розвіка - в місті спокій, ніхто нічого не сподівається11.

ПЕРЕВЕДЕННЯ АКЦІЇ

Всі бойові групи увійшли непомітно в місто. Ворожі варти недописували і ніхто нічого не сподівався. В місті зловлено 5 вояків з МО і придержано (група "Вовки" І.) 12 Відділи прийшли на призначене місце багато пізніше, як було передбачено (12:50 год.) До того провідник "ВіН''-у, який проводив на призначене місце групу "Вовки" І, помимо кількакратного пояснення де мав завести, завів її в таке місце, де грозив сильний обстріл ворога і своїх.13 (Ця група мала зачати наступ). Група хотіла перейти в згори призначене місце, але не було можливо; заняла лише більш вигідне місце.

Початок, год. 1:30

НКВД: Група УПА з півдня підсунулася під самі дроти, а деякі і в окопи НКВД14. Поставлено торпедник на становищі. Наші становища були розложені півколом довкруги НКВД. Друга група, 2 рої, була з півночі (не згідно з пляном) - "Вовки" І. Один - як охорона "торпед" перед штабом НКВД, другий на становищах, на яких мав бути "Ясінь". Перша "торпеда" вдарила в будинок, де було військо НКВД. Зразу почалася стрілянина в цілому місті. Будинки НКВД вкрив пил з мурів вибухнутої "торпеди". Другу "торпеду" пускає стрілець "Володя" і бунчужний "Вовки" II -"Шпак". Також цільна. Ще пущено 4 торпеди, з цього 2 цільні. Частина НКВД вибігла на становища з південної сторони і відкрила вогонь з двох "Максимів" і іншої зброї, але їх зразу знищено перехрестним кулеметним вогнем, ґранатами і гавлачем. Вкінці стріляв лише один "Максим", але його становище було призначене на обстріл другої, східньої частини терену і через зле поле обстрілу не робив жадної шкоди нашим відділам. Північна група к-р "Громовий" ("Вовки" 1) лише завважила, як деякі НКВД-исти втікали на схід у місто. Другий рій обстрілював втікачів з будинку УБП з віддалі 30 м. (кулеметник, "Стець"). 2 впало, 3 вернуло назад. Вкоротці НКВД почали пускати ракети з міста. Як ми довідалися опісля, в місті ще було коло 20 авт ЧА, які вертали десь з Німеччини. Бій тривав коло півтора год. Як почало свитати, дано знак до відступу.

УБП: 3 гуком першої торпеди група "Млота" і БСБ "Ясеня" почала наступ на будинок УБП. УБП-істи втікли на гору, де їх нищено кулеметним вогнем; решта втікла з камяниці, або їх знищено в середині. Будинок здобуто приступом. Випущено в'язнів, а будинок зі всіми актами спалено. Аківці билися дуже добре.

МО - не роззброєно.

Виселенчої комісії не знищено, тому що там була сильна охорона з кулеметами і не дали доступати до будинку, а розвідка "ВіН''-у донесла мильно (з пістолями)15 .

Приміщення ППР: Знищено, забрано документи, зліквідовано кілька працівників, які там були.

Знищено пошту.

З нашої сторони був ранений інструктор "Вовки" II "Березинський", 2 вояки з "ВіН''-у - при здобуванні "ресорту", один з БСБ "Остапа" - вбитий підчас перестрілки з переселенчою комісією.

На знак ракети почато відступ. На холмському мості група "Вовки" І вбила майора НКГБ (пізнано по пагонах) і 3 вояків з ВП16. Вони ранили роєвого "Перемогу". Тут же танкетка заатакувала відступаючу групу пор. "Млота". Був з нашої сторони вбитий д. "Віктор", підреферент СБ, зі сторони "ВіН''-у - 4 вбиті і три ранені. Задня частина "ВіН''-у розбіглася і пізніше одинцем пробилася додому.

Втрати ворога: УБП і ВП - понад З0 осіб.

Розброєно 5 МО. Вбито кілька прецівників ППР. НКВД: не стверджено: здемольовано "торпедами" майже цілі приміщення.

НКВД. Розвалено будинки в двох місцях і частину бараку. Вбитих забрано ніччю, а не знати, що було в тих частинах будинку, що знищено17.

БІЙ В ТЕРЕБІНСЬКОМУ ЛІСІ

Найперше відступив відділ "Вовки" І. Опісля відступали інші відділи і БСБ. На збірному пункті18 лишився ще д. "Петро", д. "Дунайський" і "Горинь", бо не вернув ще БСБ "Ясеня". Коли відділи перейшли шосу в метеленському ліску, над'їхало кілька авт НКВД і ВП з Грубешева (ворог вже вспів опам'ятатися і зорганізуватися) і обстріляли відділи. Ми скоро розтягнули розстрільну, в часі якої частинно помішалися зі собою боєві одиниці, тому що було багато без військового вишколу. В тім місці не було сенсу приймати бою і дано наказ до відступу в напрямі теребінського лісу19. В 2 км. від лісу ворог вже був на віддалі цільного стрілу і почав обстрілювати відступаючу рострільну. Відстрілюючись відступлено аж до теребінського лісу. В часі відступу були 2 наші ранені - один легко, другий тяжче. На краю лісу скоро привернено бойовий порядок і прийнято оборону. Наспіла ворожа танкетка. Наступ відбито, скоростріли на танкетці знищено. Тут також був вд. "Вовки" І. В бої було 3 вбитих і З ранених, в тім к-р "Прірва" був ранений. Ворог заліг, обстрілював наші становища і не наступав. Відділи почали відв'язуватися. Наостатку лишилися ще відділи "Вовки" II і III. Вони вицофали до яких 200 м. в ліс і залягли. За якийсь час зі сторони ліса в напрямі нашої розтрільної почав зближатися ворог, який хотів нас обкружити. Ворога підпущено на близьку віддаль і принято гураґанним вогнем. Ворог почав панічно втікати. Наші відділи відв'язалися в іншому напрямі. Бій тривав від 4:20 до 6:30 год.

Втрати ворога: 32 НКВД і 6 ВП вбиті (подали з "ВіН''-у).

Втрати наші: 3 вбиті, 5 ранені.

28 травня20 коло 8 год. ранку ворог дістав підкріплення з Люблина, Холма та Замостя і почав нагінку за відділами, але не попав на сліди відділів.

Група "Ясеня" під командою "Дунайського" і "Ікара"21 відступила в метеленський ліс22. Під лісом почав хтось стріляти. Д. "Ікар" вислав 4 боєвиків в розвідку на кольонію, щоби розпитали, що діється довкола. Ворог був уже на краю ліса і коли стрільці вийшли на поле, почали по них вогонь. Тут згинули 2, в тім д. "Горинь" 23.

Група вицофала до лісу коло Діброви, де получилися з частиною вд. "Дуди", на чолі з к-ром "Дудою". По обіді подано, що зближається ворог (КБВ з Люблина). Розложено розтрільну. Підпущено ворога на близьку віддаль. На наказ к-ра "Дуди" прийнято гураґанним вогнем. Ворог почав панічно втікати. Відділ відв'язався. Як почало смеркати, відділ почав відступати в південний терен. Коло кольонії Вишнів запримічено, що в нашу сторону зближається ворог. Частина відділу залягла, частина ще стояла. Д. "Дунайський" почав перекликатися з ВП, питаючи: "Хто є?" ВП відповіли "КБВ з Люблина, а то кто". "Войско з Варенжа - пор. "Дунайський". Ворог не сподівався підступу, машерував дальше. Коли ворог зблизився на близьку віддаль, принято його гураґанним вогнем. Ворог панічно втік, лишаючи коло 10 вбитих. Наші відділи відв'язалися.

Втрати ворога: (перший бій - не провірено). другий бій - коло 10.

Втрати наші: 3 вбиті, один ранений - забрав ворог.

Постій, 7.7.1946. Слава Україні. "Нерв" 24

Збірка ДМЛ, Т8-17.

(ПРИМІТКИ)

1. Це офіційний звіт команди 28 холмського тактичного відтинка УПА "Данилів", написаний к-ром ТВ Євгеном Штендерою ("Прірва"). Крім нього є більше звітів чи описів наскоку УПА на Грубешів, написаних командирами поодиноких відділів, що брали участь в цій операції. К-р Групи "Сян", сот. Мирослав Онишкевич ("Орест"), доручив їм написати такі звіти. Він уважав наскок на Грубешів важливою військово-політичною подією, бо це була спільна операція українських і польських підпільних збройних сил. Тому він хотів зібрати всесторонню інформацію про цю операцію, щоб написати про неї обширнішу брошуру для пропаганди польсько-української співпраці. Таку брошуру він написав, але не вспів її викінчити й опублікувати.

2. Інформація неточна. Спільний наскок на Грубешів запропонували предстатники ВіН-у раніше, десь наприкінці квітня або на початку травня 1946 р. Я негайно написав про це до л-ра ВО "Сян" М. Онишкевича й він дав доручення наскок перевести. На конференції УПА й ВіН-у 18 травня 1946 р. обговорювано загальний плян наскоку.

3. За радянськими даними в Грубешові було тоді 214 солдатів НКВД, в тому 105 вояків (65 з підстаршинської школи і 40 з 5 батальйону) прибули до міста 27 травня 1946. К-р 98 полку військ НКВД полк. Медвєдєв у Люблині отримав донос, що 26 травня відділи УПА були в Теребінському лісі й наказав перевести там облави. Він вислав до Грубешова згадане підкріплення і ще один — 3 батальйон з 18 полку НКВД, що заночував на кольонії Альойзів. Облава мала початися 28 травня о 4.00 год. ранку під командою шефа штабу полку май. Соколова. (Дані за Ґ. Мотика і Р. Внук, Pany i rezuny; wspolpraca AK-WiN i UPA, 1945-1947, Варшава, Волюмен, 1997, стор. 160).

4. В околицях Грубешова були казарми, в яких квартирував батальйон ВП, команда полку ВП й залога 32 відтинка ВОП-у. Представники ВіН-у запевняли, що команда цього ВП є під їхнім впливом і що ВП не піде на допомогу НКВД й УБП, коли ми на них зробимо нічний наскок. Команда ВП дотримала слова. Коли почався бій у місті, команда ВП дала наказ воякам зайняти бойові становища й чекати наступу на казарми.

5. Радше повинно бути: "обговорено плян наступу" (див. примітку ч. 2). "Богдан" - це додатковий псевдонім сот. Мирослава Онишкевича ("Ореста").

6."Петро" - пор. Леонід Лапінський ("Зенон") - в тому часі референт СБ Холмської підпільної округи, після виселення - відомий провокатор КҐБ-УБП, що своєю зрадливою діяльністю знівечив життя багатьох українських патріотів і їх родин. Л. Лапінський народився в селянській родині в с. Кадлубиська, вол. Комарів Томашівського пов. мабуть 1914 р. За Польщі закінчив середню школу, польську підхорунжівку (ступінь - поручник) і був діяльний в КПЗУ, що мала тоді доволі поширену підпільну мережу на Холмщині. За німецької окупації спочатку учителював, згодом був культурно-освітним референтом повітового УДК в Томашеві, а по вибуху війни з СРСР студіював у сільсько-господарській школі в Дублянах біля Львова. Ще на Холмщині він вступив до ОУН, у Львові працював у КВШ ОУН, згодом - в СБ; від 1944 р. - знову на Холмщині, де в рр. 1945-1947 був окружним керівником СБ. Після закінчення боротьби УПА на Закерзонні Провід ЗЧ ОУН (в Мюнхені) назначив його провідником 3Ч ОУН на Польщу. (Він Уже був на службі КҐБ-УБП). Як провокатор КҐБ причинився до масових арештів серед українців, передусім учасників збройної боротьби.

7. "Дунайський" - Теодор Гарасим'як ("Равіч") з Варешина Грубешівського пов. - референт пропаґанди Холмської округи й представник УПА в переговорах з ВіН-ом.

8. "Вирва" — кап. Станіслав Ксьовжик — від половини 1945 р. інспектор Заміського інспекторату ВіН-у, до якого входили Грубешівський, Заміський, Томашівський і Холмський повіти. "Віктор" — кап. Стефан Кваснєвський — к-р Грубешівського обводу (повіту) ВіН-у. Більшість бойових груп ВіН-у, що брали участь в наскокові, були з Грубешівського повіту.

9. "Млот" — пор. Генрик Левчук — к-р відділу ВіН-у у Холмському повіті. Штурмував і знищив УБП. "Слепи" — пор. Чеслав Гайдук — к-р відділу ВіН у Грубешівському пов. Наступав на "штурмівку" й забезпечував міст на Гучві на дорозі до казарм ВП за містом. Заскоро опустив забезпечення на мості (його вже не було, коли міст проходив вд. "Вовки" 1), а підвідділ "Млота" потерпів через це втрати. В операції брали участь ще такі боєві групи ВіН з Гребешівщини: Пвд. Казимира Вітриляка ("Гель", "Друк") — діяв разом з "Млотом". Пвд. Вітольда Потерухи ("Щербатий") штурмував будинок ППР. Група Яна Труся ("Ґаік") мала знищити жорстоких працівників УБП в їх домах. Пор. Марян Горбовський ("Кот") — бльокував дорогу до Володимира Волинського. Пвд. Юзефа Ясінського ("Грома") (20 вояків) бльокував дорогу до Долобичева. Пвд. плют. Едварда Секульського ("Ножице") (25 вояків) бльокував перехрестя доріг Грубешів — Холм — Городло. Пвд. "Каліфа" мав спалити міст у Вербковичах і пізніше забльокувати дорогу до Замостя б. Метелина. Ще одна група — 20 вояків Він — мала бльокувати дорогу до Сокаля в Черничині. (Ґ. Мотика і Р. Внук, Pany i rezuny..., стор. 158-159).

10. За даними польських авторів - політичний референт команди Люблинського обшару (воєвідства) ВіН-у (А.Б. Щесняк, В.3. Шота: Droga do nikad, Варшава, MHO, 1973, стор. 340).

11. Щойно пізніше ми довідалися, що перед заходом сонця прибули до Грубешева ще біля 20 ваговозів ЧА, які везли з Німеччни худобу й інше "трофейне" майно. Вони зупинилися в східній частині міста. Коли вночі в місті йшов бій, червоноармійці не пішли помагати НКВД, лише зайняли становища й охороняли своє майно.

12. Це припізнило підхід до будинку НКВД на кільканадцять хвилин, бо відділ мусів притаїтися, заки стежа обманула й безшумно розброїла 5 вояків МО.

13. Зв'язковий ВіН-у привів відділ на північний схід від будинку НКВД. Там не було пригожого місця для становища, з якого можна було обстрілювати ракетами будинки НКВД. Крім цього цей відтинок мав бути під перехрестним обстрілом наших відділів та "Млота", й в цьому напрямі треба було сподіватися вчечі чи прориву енкаведистів з будинку. Тому відділ "Вовки" 1 перейшов на північ від будинків НКВД й підсунув ракети в сад перед будинком, звідки ст. бул. "Сушко" почав обстріл.

14. У ній були пвд. "Вовки" 2 під командою Євгена Ящука ("Дуди"), "Вовки" 2 під командою Степана Приступи ("Давида"), "Галайда" 2 під командою Василя Краля ("Чавса") та звено ракетної артилерії під командою "Володі".

15. Наша група БСБ, яка наступала на виселенчу комісію, не мала "торпед", чи іншої нищівної зброї й тому не могла розбити бидинку цієї комісії.

16. Представники ВіН-у пізніше оповідали, що цей майор прибіг з міста до казарм ВП, вилаяв команду ВП за бездіяльність і вимагав, щоб вони негайно вирушили до міста на допомогу НКВД. Під тиском цих погроз команда ВП вислала в місто частину залоги. Власне стежа цієї групи наткнулася біля холмського мосту на вд. "Вовки" 1, а дещо згодом - вона заатакувала на цьому мості групу ВіН-у пор. "Млота". Тут варто згадати ще таку "деталь". В цьому батальйоні ВП служив тоді пор. Войцєх Ярузельський, в пізніших роках - генерал й диктатор ПНР. Отже виходить, що диктатор комуністичної Польщі був тоді в змові з ВіН-ом й УПА. Коли я згадав про це в статті "Badania nad dzejami UPA w PRL" (Сучасність: zeszyt w jezyku polskim, Мюнхен, HO. 1-2, літо 1985, стор. 132), польські комуністичні автори почали писати про поведінку гарнізону ВП в час наскоку УПА і ВіН-у на Грубешів, щоб оборонити "добре ім'я" диктатора. Див., напр., брошуру: Czeslaw Grzelak: Haslo па dzisiejsza noc, Warszawa, MON, 1988. Згідно з поясненнями автора, гарнізон ВП не мав вишколених вояків, тому не міг іти в бій. Все ж таки зорганізовано пробоєву групу, яка в розгарі бою пішла в місто. В цій групі був також пор. Войцех Ярузельський (на фото - перший зліва). Отже В. Ярузельський вийшов майже героєм, бо серед ночі пішов на небезпечну стежу.

17. Точних даних про втрати НКВД таки не устійнено, а різні оцінки вагалися між 60 до 200 вояків. Більше на цю тему є в інших звітах і листах на цю тему.

18. Мова про с. Богородицю, де був збірний пункт наших відділів після боїв у Грубешові. Першим прибув пвд. "Вовки" 1 під командою Петра Лагоди ("Громового"). Я доручив йому відходити, затриматися на північному краю доволі великого теребінського лісу десь 8 км. від Богородиці і там чекати на прихід інших відділів УПА. Якщоб була за нами погоня й ворог атакував інші відділи УПА, він мав допомогти вогнем зі своїх становищ. Яких 20-30 хвилин пізніше прибули пвд. "Дуди", "Давида" та "Чавса" і боївка СБ під командою "Хоми". Без затримки вони вирушили під моєю командою в напрямі теребінського лісу. "Зенон" залишився зачекати на решту боївок СБ, що мали получитися з нами в теребінському лісі. Першим ішов підвідділ "Чавса", що відповідав за передні обезпечення, останнім підвідділ "Дуди" (задні обезпечення) і підводи.

19. Ворог мав радіозв'язок, тож зв'язавши відділи УПА боєм міг скоро дістати допомогу моторизованих частин й окружити відділи УПА серед піль та знищити. До більшого теребінського лісу було біля 5 км. В лісі повстанські відділи чулися безпечними, бо мали можливість маневру й відв'язатися від ворога. Там вони дістали наказ залягти й цільно вести вогонь по ворогові, щоб притупити його розгін та самопевність. Затримка мала дати воякам змогу дещо відпочити й упорядкуватися. Після короткого бою підвідділи мали відв'язатися від ворога і далі відступати кожний підвідділ окремо. Там вони дістали наказ залягти й цільно вести вогонь по ворогові, щоб притупити його розгін та самопевність. Затримка мала дати воякам змогу дещо відпочити й упорядкуватися. Після короткого бою підвідділи мали відв'язатися від ворога і далі відступати кожний підвідділ окремо.

20. В ориґіналі - 29 травня.

21. "Ікар" - Всеволод Пшепюрський ("Скоб") з Хороброва Грубешівського пов. - був у той час працівником окружного СБ. В часі наскоку на Грубешів він командував боївками СБ.

22. Інформація неправильна. В. Пшепюрський відступив зі своєю групою за р. Гучву, в польські терени. Там в лісі перебув день, 28 травня, й щойно слідуючої ночі подався на східний бік Гучви в околиці м. Тишівці, де 29 травня мав кілька сутичок з польськими комуністичними військами. Перша з них була в моложівському лісі, недалеко від гостинця з Тишівець до М'ягкого, в якій загинув "Горинь". Докладніше про це - див. його звіт, поміщений у 5 випуску "Літопису".

23. "Горинь" - Михайло Думка з Довжнева Грубешівського пов. -писар 28 холмського ТВ УПА.

24. "Нерв" - додатковий псевдонім Євгена Штендери ("Прірви"), к-ра 28 холмського ТВ УПА, вживаний в


Вип. 4,    осінь 2000    «Літопис»
При використанні наших публікацій посилання на журнал «Літопис» обов’язкове.
© «Форум дослідів історії УПА»

| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |