| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |

«Скоб»

ЩО МЕНІ ВІДОМО ПРО ВИСЛІД АКЦІЇ НА ГРУБЕШІВ У ДНІ 28.6.1946.

Підчас акції на Грубешів у ночі з 27.5. на 28.5. я в місті не був, а тільки приглядався з недалекого ліску. Про перехід цієї акції знаю дещо з оповідання деяких командирів підвідділів і БСБ.

Про відтинок НКВД говорив мені «С[ушко]» таке: «Моїм завданням було знищити торпедами будинок. Це мав бути сигнал до початку акції. Крім своїх кількох хлопців, які були завжди зі мною, мені було приділено кількох з відділу для несення торпед. Дали найгірших стрільців, рекрутів, які коли почули вибух торпед і стрілянину, покидали торпеди і порозбігалися. Крім того, дістав я тереновго поляка, бо сам Грубешева не знаю. Вправді він дуже крутив мною по місті і ми зробили який кілометр більше дороги, як було потрібно. Однак він був чоловік відважний. Мав тільки пістоль. Він говорив до нас: «Як тилько ктось бендзє уцєкал, тего застшелі»1. Я пускав торпеду зі саду, який був по противній стороні вулиці, в якім містився НКВД. Першу торпеду пустив я в кошари НКВД. Торпеда попала в середину. Перед випущенням торпеди, в будинку було світло, та видно було, що в середині кімнати робиться. Отже я бачив, як двох большевиків милось, а пізніше убирались. По вибуху торпеди, я не бачив вже жодного світла, ані людей в кімнаті».

Після стрілу «С[ушка]» дві торпеди, які пустив на будинок, були цільні і його, якщо цілком не знищили, то сильно пошкодили. "Всеволод Пшепюрський" - рисунок худ. М. Волощука, Колима, Магадан, 1953р.

К-р пвд. «Вовки»ІІ - «Д[уда]» оповідав, що від сторони будинку, де він був зі своїм підвідділом, пущено також одну торпеду, яка мала потрапити в один з будинків НКВД. Большевики мали пускати ракету за ракетою зі стриху, через кришу будинку.

Один з поляків, який був підчас акції в Грубешові, оповідав:

- «Єстем жолнєжем, билем на фронцє подчас пєрвшей войни сьвятовей, але такєй стшеляніни нє слишалем, ані бою такєґо не відзялем. Будинек НКВД розвальони аж до подвалін. До розбітеґо будинку совєці нікого не допущайом. Пєрвей на рогах будинку стало тилько по єдним вартовніку з карабінем на плєцах, а тераз стоі по двух з карабінем до стшалу. Оба будинкі сов в ґрузах. Вицьонґайом трупув.»2

«О[стап]» говорив мені, що неофіційна розвідка подає, що мало впасти в кошарах 80 більшовиків, правдоподібно також генерал НКВД, який був якраз приїхав до Грубешева. З тієї нагоди мала бути забава в НКВД. Така забава в ніч з 27.5. на 28.5. була.

Про ліквідацію будинку УБП я чув з оповідань д. «Л[евка]» і «Я[сеня]», які були при тім. Об'єкт УБП був призначений відділові АК, пор. «Мл[отові]». Будинок цей взято штурмом. Перед початком акції аківці обставили його кругом. Це робили спритно. Ззаду УБП були якісь понімецькі бараки. В одну мить були вони на даху бараків, з кулеметами.

Коли почалась акція, аківці обстріляли будинок. Однак група, яка ішла до штурму збилась в купу на площі, рівній мов «стіл», яка дуже добре могла бути обстрілювана большевиками з будинку НКВД. Тоді «Левко», який був одинокий з наших людей при групі, кликнув: «Розбіць сен!» А коли побачив нездицидованість групи, кликнув: «Я[сень]», давай своїх людзі!» Друг «Я[сень]», який зі своїм БСБ забезпечував вулицю від НКВД, кинув ще свій рій на УБП. В однім моменті, разом з АК розбили якусь прибудівку коло будинку, висадили двері і д. «Л[евко]» перший вбіг до середини. Залога «безпєченьства» вийшла на поверх, наші стрільці роззброювали «ресортівців». Але аківці з насолодою стріляли їх. При тому кричали: «Ти с... с.,., комуніст, вчорай за мном стшелялесь, маш тобє!», або: «То ти мі забралесь ЛьМҐ»3. Аківці показали тим, як сильно ненавидять червоних. Так вистріляно усіх, що були в будинку УБП. Застрілили рівнож одну зі секретарок. 25 в'язнів, які були в льохах, звільнили. По очищенні будинку з в'язнів, будинок підпалено зі середини. Три торпеди, які важко було з поворотом забрати, вкинено у вогонь. Вони одна по одній вибухали, будинок УБП цілий зруйнований. Зі сторони нашої і АК не було втрат.

Будинок ППР мали забрати аківці. З оповідання поляків цивілістів, аківців і наших стрільців-очевидців, виходить, що будинок ППР цілком здемольований, а присутніх в будинку постріляли. Поступали так само, як в УБП. "Іванна Пшепюрська" - рисунок худ. Катерини Трейман, 1952 р.

Дім виселенчих комісарів приділено БСБ під ком. «О[стапа]». Польська розвідка подавала, що виселенчі комісари узброєні тільки в «панську бронь», це є в пістолі. Охорона комісарів - 15 совєтів. Стійка стоїть день і ніч перед будинком, будинок обгороджений високим парканом. Десять хвилин перед початком акції погасили світла в будинку. «О[стап]» обставив будинок стрільцями. Через паркан нам можна було перлізти, бо стійковий стояв біля дверей. Він і так зауважив якийсь рух, бо кілька разів повторив: «Кто шляєтса». Коли почалась акція, БСБ відкрили вогонь. Однак сейчас посипались на них стріли з кулеметів і автоматів, з вікон. Виселенчі комісари були значить узброєні «по зуби». Незадовго надійшла група АК, яка мала здобути будинок МО, вона сказала, що вже давно був сигнал до відступу. Тоді д. «О[стап]» відступив разом з тою групою. При тім впав кулеметник БСБ.

МО і «штурмівку» група АК, як я вже згадував, не зліквідувала.

Пошту мала знищити одна наша група. На жаль, вона не мала досвіду, як нищити пошту. Централі отже не здемолювала, забрала 4 радієві апарати, втім один надавчий, але їх мусіла залишити в ліску недалеко Грубешова з причини обтяження й скорого маршу. Каси не могла розбити, бо була зцементована. Пошту, яку забрали також не довезли, бо підвода, на якій вона була, обстріляна большевицьким панцирним автом на шосі Грубешів-Вербковичі вивернулась і її залишено. Група к-ра «Б[агряного]» держала заставу на шосі від сторони кошар4. Там було спокійно. Польско-совітський капітан5, який ішов з двома стрільцями польськими на «поміч» місту - зістали розстріляні через стрільців «Вовки» І. Капітан ранив роєвого «П[еремогу]», стріляючи до нього трикратно з пістолі.

За відступаючими відділами УПА і АК ворог зараз кинув погоню. Відділ УПА мусів приняти бій в теребінському лісі. Тут було кількох ранених. Бій випав для поляків і большевиків невдало. З оповідань польського населення, яке бачило, як возили трупів та з інших джерел виходить, що большевиків мало впасти 40 осіб, а поляків 60 осіб. Загальні втрати ворога в місті і в часі погоні за нами числяться до 200 осіб вбитих. Крім того багато ранених. За моїми обчисленнями з нашої сторони, зн[...] відділ УПА і БСБ втратило вбитими 7 осіб.

З дотеперішньої розвідки виходить, що ціль боєвої акції на повітове місто Грубешів вдалась, бо: знищено будинок НКВД, ППР, УБП, як найважніші ворожі об'єкти.

Наші відділи УПА понесли втрати тільки підчас відвороту. Але і в тому часі ворожі втрати, понесені у кількох сутичках, були багато більші.

18.6.1946.

Слава Україні!

Скоб.

Копія машинописного оригіналу.

Архів ЗП УГВР, Т8-2; копія - Архів «Літопису УПА».

Примітки.

1 Переклад з польського: «Як лише хтось буде втікати, то його застрілю.»

2 Переклад з польського: «Я вояк, був на фронті Першої світової війни, але такої стрілянини не чув, ні такого бою не бачив. Будинок НКВД розвалений аж до підвалин. До розбитого будинку совєти нікого не допускають. Перше по рогах будинку стояло по одному вартовому з рушницею на плечах, а тепер стоять по два з рушницями готовими до стрілу. Оба будинки в руїнах. Витягають трупів.»

3 Переклад з польського: «Ти с... с... комуніст, вчора за мною стріляв, маєш заплату!» ... «То ти мені забрав кулемета ЛьМГ.»

4 «Кошари» - казарми; мова про казарми біля Грубешева, в яких квартирувало ВП.

5 Мова про майора НКГБ, який загинув у перестрілці зі сотнею «Вовки»І.

Вип. 5,    зима 2001    «Літопис»
При використанні наших публікацій посилання на журнал «Літопис» обов’язкове.
© «Форум дослідів історії УПА»

| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |