| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |

ЗВІТ ОПЕРАТИВНИЙ
за час місяців вересень, жовтень, листопад 1944 р.

Підвідділ "Вовки".


Дня 15 серпня 1944 р. к-р підвідділу Ягода, діставши наказ від к-ди Групи "Буг" йти з цією одною чотою, що йому залишилась по переході фронту, на терен округи 25, і там діяти малими диверсійними групками та по можності старатись доповнити підвідділ до нормального стану. Підвідділ опинився на терені округи 25 і став виконувати наказане йому доручення.
Час від дня 16 серпня до кінця цього ж місяця 1944 р. к-р Ягода посвятив на організацію групок диверсійних та на вишкіл. Так ще під кінець місяця мав вже дві групки по 25 людей, одна під командуванням чотового Карпа, друга під командуванням чотового Яструба. А тому, що окружний оргмоб Макаренко, творячи нові відділи, забрав до них майже всіх членів орг. сітки, к-р Ягода змушений був творити власну розвідну сітку, до якої витягнув зі згаданих групок найкращі одиниці.
Дня 1 вересня 1944 р. в селі Козодави прогнано поляків, що приїздили грабити населення. Втрат власних і ворожих не було.
Дня 3 вересня 1944 р. спільними силами чотовий Карпо і чотовий Яструб провели в селі Черничин наскок на станцію польської міліції, що містилась в мурованому шкільному будинку. Будинок цей обстріляно своєрідною торпедою - які підвідділ має замагазиновано більшу кількість. В боєві згинув стрілець, ворог втратив (правдоподібно 2-ох вбитими і 3-ох ранених).
Дня 12 вересня 1944 р. під час одного з постоїв в селі південної Грубешівщини на відділ наїхала совітська сторожа. Підвідділ був змушений (відступати, щоб не входити в бій з ворогом, а тим самим не наражувати українське населення на більшовицьку акцію. Відв'язуючийся підвідділ більшовики заатакували. Під час цього задня охорона вбила 3-ох більшовиків. Втрат власних не було. (Тут треба зазначити, що к-р Ягода дві групки, то є Яструба і Карпа, злив в один підвідділ та очолив його чотовим Яструбом, а чотового Карпа стягнув до себе та доручив йому в порозумінні з оргмобом Макаренком мобілізувати свіжу чоту.
Дня 20 вересня 1944 р., підвідділ стояв в лісі коло села Вілька. Більшовики робили облаву на лісок. Підвідділ мав з ними бій, під час якого втратив 5 людей вбитими, 2 раненими, також втрачено один легкий скоростріл, одну фінку, аптечку, далековид. Втрати ворожі докладно невідомі. Як оповідає місцеве населення, ворог втратив коло 25 людей вбитими та раненими.
Дня 25 вересня 1944 р. підвідділ зробив засідку на польську міліцію, яка їхала грабити українське населення. У висліді бою вбито одного міліціянта та здобуто один кріс. Власних втрат не було. Решта міліціянтів поляків втікла, занехавши грабунок українського села.
Дня 29 вересня 1944 р. під час облави на ліс Модриця і Тихобужа, де кватирував підвідділ, вив'язався короткий бій з більшовиками, у висліді якого втрати власні були один стрілець вбитий та втрачено один скоростріл. Ворог втрат не мав.
Дня 2 жовтня 1944 р. польська т.зв. "штурмовка" робила облави на поблизькі ліски. Облава ця засягнула також і лісок, де кватирував підвідділ. Вив'язався короткий бій з більшовиками, у висліді якого ворог втратив одного вбитого та одного раненого. Кромі цього ворог втратив один скоростріл з 4-ма дисками та один кріс. Власних втрат не було.
Дня 6 жовтня 1944 р. у припадковій сутичці з польською міліцією в селі Шиховичі зловлено одного польського міліціонера та здобуто одну фінку. Міліціонера по переслуханні випущено.
Від дня 7 жовтня до 27 жовтня 1944 р. підвідділ в часі маневрування вільні хвилини посвячував на вишкіл та не мав жадних сутичок з ворогом.
Дня 28 жовтня 1944 р. підвідділ стояв на колонії Бляхарській, біля села Модринь. Попри місце постою підвідділу переїжджало 6 польських міліціянтів і дві жінки - розвідниці на грабіж українського села. Стежа підвідділу всіх їх зловила, роззброїла, а по переслуханні командир наказав зліквідувати.
Дня 29 жовтня 1944 р. Вночі з дня 28 на 29 жовтня 1944 р. к-р Черник поділив підвідділ на дві групки. Одну віддав під командування чотового Карпа, а сам з чотовим Яструбом очолив другу групку та наказав поодиноким групкам напасти та знищити станиці польської міліції поновно в селі Черничині та в селі Мірче. До цього вжито своєрідних торпед, якими цілковито розбито муровані будинки. Втрат власних не було, ворожих невідомо. По акції підвідділ перенісся на кватирування до Вільки Потуржанської. Там к-р Черник поділив підвідділ на дві чоти, командування над цілістю передав к-рові Яструбові, одним чотовим назначив Ярему, а другим - Дуду. Рівно ж того дня зловлено одного совітського ст. сержанта, якого по освідомленні та зазнайомленню з нашим рухом звільнено. Вечором цього ж дня на наказ к-ра Яструба підвідділ перейшов на колонію Голубе, де перебував кілька днів.
Від дня 1 листопада до 4 листопада 1944 р. підвідділ, зміняючи часто місця постою, не мав жадних сутичок.
Дня 5 листопада 1944 р. підвідділ стояв в селі Вілька Потуржанська. В полудневих годинах до села приїхало двох совітських сержантів з поляками по корови. В погоні за приїжджими здобуто одну пару коней з возом, зловлено 2-ох совітських сержантів, однак поляки втікли. По переслуханні поучено більшовиків, що таке УПА, за що та з ким бореться, дано їм деякі наші листівки та звільнено.
Дня 6, 7 і 8 листопада 1944 р. підвідділ стаціонував на Діброві. Там зловлено одного совітського сержанта - кіннотчика, який представився за дезертира, по національності - татарин. По переслуханні стверджено, що це не дезертир, а розвідник. Відібрано йому верхівця та совітське ППС, а самого його зліквідовано.
Дня 9 листопада 1944 р. в ранніх годинах підвідділ прибув на колонію Бляхарську біля села Модринь. Польське військо робило облаву на цю колонію. Вив'язався бій, що тривав коротко, бо поляки маючи 5 вбитими та декілька раненими, зрезигнували з облави. Однак до самого вечора обстрілювали лісок, де кватирував підвідділ. Того ж дня вечором підвідділ, зміняючи місце постою, зайшов на совітську заставу. Вив'язалась коротка перестрілка, у висліді якої зловлено кількох совітів, роззброєно, а по короткій агітці звільнено. В такому замішанні підвідділ змушений обставинами, розділився на дві групки, з яких кожна пішла в іншому напрямку. Так щойно на другий день, то є дня 10 листопада 1944 р., групки ці злучилися. Того ж дня вночі прибув до відділу к-р Черник. Наказав змінити місце постою та перенестись до села Угринів.
Дня 15 листопада підвідділ не мав жадних сутичок та по можності вишколювався.
Від дня 16 листопада до 30 листопада 1944 р. підвідділ не робив жадних акцій і не мав жадних сутичок з ворогом. Час посвятив на вишкіл, політвиховництво і підготовку на перебуття зими.

Відділ Дружинники.
"Шугай".

AUOP,2721,том 4,аркуш 97; теж-том 8, конверет 204.

 

Підготовка текстів, примітки, ілюстрації і резюме - Євген Штендера, (с)1992-2001.


Вип. 8,    літо 2002    «Літопис»
Всі права застережені. Відтворення матеріялів у будь-якій формі тільки з письмового дозволу видавця.
При використанні наших публікацій посилання на журнал «Літопис» обов’язкове.
© «Форум дослідів історії УПА»

| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |