| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |


[Оперативний звіт] за місяць листопад.1"Вовки І".
Відділ в рейді.
Оперативний звіт - гляди: залучник "Хроніка"2 з рейду".
"Вовки ІІ".

      Дня 11.11.45 р. о год. 19-ій стр. Діброва зі стрільцями Левком та Вишнею, виконавши наказ ройового Чорного, який в той час заступав чот. Дуду, повертали на кол. [Тихобіж], положену під [тихобіжським] лісом, де кватирував пвд3. Коли наблизились до лісу, хтось з лісу до них стрілив з кріса. Налякані коні з підводою скочили до рова. Стрільці обстріляли ліс з кулемета та автоматів, витягнули підводу й поїхали дальше. Думали, що цей, що стріляв, утік. Коли зрівнялись з лісом, впав другий стріл, й ранив у ногу стр. Діброву та Левка. Кулеметник Вишня та ранені стрільці відкрили вогонь у напрямі стрілу. Ворог не відстрілювався. Поїхали кількасот метрів дальше, де ждали на дворі заалярмовані стрілами стрільці з пвд. Ранених перенесено до помешкання. Коли робили перев'язку, хтось сів на підводу (підвода з кіньми стояла біля 10 м. від хати на доріжці під самим лісом, темнота, дощ, вітер та шум дерев унеможливлювали стійковому побачити й почути, що діялось кілька кроків коло нього) і "ґальопом" рушив з місця. Стійкові зразу почали бити в напрямі від'їжджаючої підводи з кулемета та кріса. До них прилучились свіжо надбігаючі стрільці. При світлі ракети побачили двох осібняків. Вони залишили підводу та подались в бік лісу на поля. Стрілянина тривала до 5 хвилин. На наказ рой. Вороного стрільці зупинили огонь. Посиливши стійку, стрільці повернули на квартиру. Хто це був, ніхто точно не знає. Додумувались, що це конокради з польської штурмівки чи УБП, яка квартирує в с. Модринець. По перев'язці ранених пвд. від'їхав у південому напрямі.
Втрати власні. Двох ранених.
Вистріляно 200 шт. амуніції ( в якій до автоматів ППШ - 120 шт.) та 7 ракет.
Втрати ворожі. Невідомі.
Дня 21.11.45 о год. 15-ій переїжджала попри кол. Савчин одна підвода з 6-ма большевиками. Вони повертали зі с. Савчина на Забужжя. В той час на цій колоції перебували: к-р Багряний4, чот. Лев та ще 8 стрільців. Підвода зупинилась навпроти будинку і большевики подались у напрямі хат, де перебували наші. На наказ к-ра Багряного стрільці вийшли з хати за стодолу, щоб окритися, большевики завважили їх, почали кричати: "Бандіти!" і пробували окружити. К-р Багряний дав наказ відкрити вогонь. Большевики почали втікати. Кількох з них вспіли захопити підводу та на ній втікаючи віддалились. Щоб легше було їхати, [втікаючі] скидали з підводи картоплю та капусту. Один ранений сержант попав в руки стрільцям. Він вже раз був захоплений в с. Варешині та відпущений. К-р Багряний, по провірці документів та по переслуханні його, наказав зробити йому перев'язку і при помочі двох малих сільських хлопців відіслав підводою на Забужжя.
Втрати власні. Жодні.
Вистріляно 300 шт. амуніції (з якої до автоматів ППШ - 230 шт.)
Втрати ворожі.
Один ранений (заловлений, відтак відпущений).
Здобуто один автомат ППШ.
ІІ.
Ворожі польско - більшовицькі сили.
Грубешів: - 60 люда УБП. Біля 60 люда МО. Один курінь ВП. УБП має нагляд в цім терені над МО. Переїжджає на поодинокі станиці МО, звідтам робить випади на села, під час яких арештує і тероризує населення. Безпосередньо з місця осідку випадають на с. Угринів і села на північ від Угринова.
МО - Грубешів. Випадають на сусідні села. Грабують коні і речі в населення. Часом арештують.
ВП - Грубешів. Випадів не робить.
Модринець: - До 22 люда - ресорт і штурмівка. Стараються вести розвідку в терені. Служать для охорони шоси. Ночами, часом днями грабують населення - головно коні. Стараються це робити так, щоб про це ніхто не знав, що це вони грабують. (Страх перед карою з нашої сторони).
Варяж - Забужжя - Кристинопіль - Долобичів: МО від 10-16 люда. У Варяжі є МО - Хоробрів. Ці станиці стараються заховуватись поправно.
Белз: - МО - 230 люда і дві чоти ВП. МО - грабує і тероризує українське населення. Комендант зв'язаний і співпрацює з погранзаставою НКВД - Ванів.
ВП заховується добре - призначені для стягання контингенту. В другій половині місяця прийшов у терен полк ВП, а курінь ВП з Грубешева виїхав. З полку ВП один курінь стоїть в Грубешеві, другий курінь - в Голуб'ю, а третій курінь в Варяжі і Белзі. Призначення: переведення виселенчої акції. ВП - Грубешів кватирує і нічого не робить, крім деяких поїздок в терен.
Голуб'є. Разом з ВП є комісар виселення5. Переводять облави на сусідні села - арештують, грабують і тероризують населення. Ведуть пропаганду [за] виселення.
Белз - Варяж. ВП робить поїздки в терен, грабує та тероризує українське населення.
Забужжя. Охорона совєтського виселенчого комісара - 40 люда НКВД. Ведуть розвідку в терені. Під кінець місяця до них долучило ще 30 енкаведистів. Разом у числі біля 70 осіб протягом кількох днів оперували в терені: робили засідки, наскоки на поодинокі хати, тероризували селян та нав'язували донощицьку сітку. По кількох днях подались до Голуб'я.

ІІІ.
"Вовки І".
У відділі відчувається малий брак: обмундирування, медикаментів, амуніції. Браки повстали в рейді, де не було більшої можливості їх поповнити.
"Вовки ІІ".
У відділі відчувається малий брак: обмундирування, медикаментів та російської амуніції. К[оман]дир відділу робив запотребування в господарчих, які до кінця місяця надіслали лише малий процент запотребованих речей.
IV.
"Вовки І".
З причини, що дня 19.10.45 р. впав в бою писар Новина 6 та зістав важко ранений пвх. Осип7, дня 12.11.45 р. к-р Крапка на їх місця призначив: стр. Гучаву8 на місце пвх. Осипа, стр. Тараса9 на місце писара Новини.
Дня 20.11.45 р. к-р Крапка здеґрадував з функції чотового Ярослава на стрільця за не підпорядкування наказові командира відділу. Відділ мав дві чоти по два рої. Відділ, у зв'язку з браком чотового, поділено на чотири рої, а чоти знесено. К-ром 1-ого роя зістав рой. Кіндрат. К-ром 2-ого роя зістав рой., ст. віст. Остап. К-ром 3-ого роя зістав рой. Волоцюга. К-ром 4-ого роя зістав рой. Набережний.
V.
"Вовки І".
В звітовому часі не переводжено жодного вишколу з причини рейду на Підляшшя.
"Вовки ІІ".
В звітному часі не переводжено жодного вишколу з причини копання криївок. Стрільці були розпущені в терен.
VI.
"Вовки І".
В першій половині місяця, політвиховної праці взагалі не переводжено з причини важкого поранення пвх. Осипа і браку нового політвиховника.
Дня 12.11.45 р. к-р Крапка на місце пвх. Осипа призначив стр. Гучаву, який з причини браку політвиховних матеріялів, крім звичайних гутірок, нічого більше не переводив.
З населення Підляшшя стрільці і командний склад при кожній нагоді нав'язували розмови, в яких старались насвітлити хто вони є, за що і чому боряться.
"Вовки ІІ".
В звітовому часі не переводжено жодної політвиховної праці з браку політвиховника.
Слава Україні! - Героям Слава!

Пис. при К.В. віст. Босфор.                 К-р К.В.Прірва.
Приділюється 1 пр. КВШ
1 пр. КП
1 пр. ВО 6 Олег, кр.
Постій, 31.12.1945 р. год. 17


Примітки

1 Цей звіт виготовлений на підставі нової схеми, яку впровадив сот. Мирослав Онишкевич ("Орест", після його перебування в штабі УПА - Захід осінню 1945 р. Він тоді був назначений командиром 6 закерзонської ВО УПА "Сян", якій піддягали всі відділи УПА на Закерзонні, тобто в ПНР.
Звіт мав складатися з таких сімох підрозділів:
1. Оперативний звіт - про бої, рейди та інші операції відділу, з даними про власні й ворожі втрати.
2. Розвідчий звіт - про сили ворога в терені та його операції.
3. Персональні справи - про бойовий стан відділу, зміни в командному та персональному складі відділу і його озброєнні.
4. Господарчий звіт - про забезпечення відділу одягом, харчами, санітарними потребами.
5. Військовий вишкіл відділу - з даними про тематику й час політвиховних зайнять.
6. Завваги й побажання - критичні завваги чи побажання до вищого командування. Доручено не подавати у звітах заголовків підрозділів, лише їхні римські нумери. Також, замість головного заголовка, доручено подавати лише місяць звіту.
2 Повний заголовок "Хроніки": "Оперативний звіт підвідділу "Вовки І" за час від 1.10. до 6.12.1945 р." Цей звіт написаний у формі денника про рейд відділу "Вовки І" на Підляшшя.
3 У звітовому часі курінь "Вовки" складався з двох неповних сотень - бойової під ком. Михайла Кураса ("Крапки") й вишкільної під ком. Євгена Дацюка ("Багряного"). Коли в грудні 1945 р. сот. М. прийшов на інспекцію, він повідомив, що створено 6 закерзонську воєнну округу УПА "Сян", якій підпорядковано всі тактичні відтинки УПА на Закерзонні. Сотні куреня "Вовки" формально прийняли - крептоніми "Вовки І" та "Вовки ІІ", а від командування УПА-Захід кодові числа 99 і 100.
4 "Багряний" - Євген Дацюк із с. Угринова Грубешівського повіту, випускник старшинської школи УПА "Олені" - був командиром сотні "Вовки" ІІ.
5 Комісар виселення - уповноважений міністерства закордонних справ УРСР "комісар для переселення" українців з ПНР до УРСР.
6 "Новина" - ст. віст. Михайло Савинець із с. Берестя Грубешівського пов. - писар Першої холмської сотні "Вовки І". Він почав писати денника рейду сотні (див. примітка ч. 3), якого по його смерті провадив новий писар сотні "Тарас".
7 Бул. "Осип" - ст. віст. Осип Няйко з Корчева Рава-Руського пов. з професії
вчитель, політвиховник Першої холмської сотні УПА ("Вовки І").
8 "Гучава" - віст. Олександер Ващук із с. Богородиці, Грубешівського повіту, політвиховник сотні "Вовки І" після поранення "Осипа".
9 "Тарас" - віст. Віктор Сторож, учитель з с. Бапчинці Чернівецького району Вінницької обл. - писар сотні "Вовки І". "Тарас" був поетом і мав кілька захалявних збірок поезій, які мабуть пропали. Збереглася лише його "Пісня про "Ягоду", яку широко співали на Холмщині й яка появилася в кількох підпільних публікаціях.
(Yu.SH. куди?)Вип. 8,    літо 2002    «Літопис»
Всі права застережені. Відтворення матеріялів у будь-якій формі тільки з письмового дозволу видавця.
При використанні наших публікацій посилання на журнал «Літопис» обов’язкове.
© «Форум дослідів історії УПА»

| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |