| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |


Оперативний звіт [за грудень 1945 року]."Вовки І".
Дня 14.12.1945 р. вечором, рой. 1-ого роя Кіндрат з [10?] стрільцями, їдучи в напрямі с. У[...] завважив двох вершників, які їхали напроти нього. Рой. Кіндрат, зіскочивши зі саней, крикнув: "Стій, хто йде, кличка?!" Вершники, нічого не відповівши, почали втікати в напрямі лісу. Рой. Кіндарт відкрив по них з кулемета вогонь. По кількох днях виявилось, що це були свої.
Втрати власні. Жодні.
Вистріляно 20 шт. амуніції.
Дня 21.12.1945 р. о год. 1-ій з доручення к-ра КВ, к-р Крапка вислав 1-ий рій під командою рой. Кіндрата до м. Граб[і]вця забрати з аптеки потрібні медикаменти. На призначене місце заїхали о год. 14-ій. Коло аптеки вони зустрілись з чотирьма польськими місцевими міліціянтами, які висловили своє здивування, що до міста приїхало перший раз ВП, не зголосившись по команді МО. По розмові з МО, рой. Кіндрат зі санітаром та двома стрільцями ввійшли до аптеки. В аптеці багато потрібних для повстанців медикаментів не було. Санітар вибрав усі, які надаються для вжитку в відділі - забрав. О год. 16-ій рій від'їхав. Переїжджаючи через с. Ґдешин, з наказу рой. Кіндрата забрали з місцевої "спулдзєльні" пасту до чобіт та папірці.
Взято: з державної аптеки малу кількість медикаментів. Зі сільської "спулдзєльні" - біля 70 пуделок пасти до чобіт та 150 книжочок папірців.
Дня 26.12.45 р. о год. 3-ій, к-р Крапка, порозумівшись перед тим з к-ром КВ, від'їхав з [2?] роями на польські села західної частини Грубешівщини забрати від ВП, яке було на відпустці з нагоди Різдвяних Свят, військові шинелі, блюзи та зброю, що було потрібне для відділу. Переїжджаючи через польські села, стрічались з польським населенням, яке вітало їх дуже радо, вірючи, що це свої "жолнєже". В с. Трещани заїхали до МО на обід. МО приймало повстанців, як аковців, хоч про це ніхто не згадував. До вечора стрільці зібрали 14 шинель, 4 блюзи і 2 пістолі. Збірку переводили як АК. В поворотній дорозі, перед с. Варешин, трьох стрільців під командою рой. Кіндрата, які йшли в розвідку до села, перед першими хатами східньої частини села почули голос: "Стой!" Зорієнтувавшись, що це є большевики, нічого не відповівши, вернули назад. Заалярмовані большевики почали обстрілювати від'їжджаючі підводи. З повстанців ніхто не зістав ні ранений, ні вбитий.
Зібрано від ВП: 14 шинель, 4 блюзи, 2 пістолі.
"Вовки ІІ".
Дня 5.12.1945 р. пвд. к-ра Дуди, разом з пвд. Зірки, кватирували в с. Корчмині. О год. 7-ій ранку розвідка повідомила, що до села Махнівок приїхали з-за кордону стрибки в числі до 9 люда. К-р Зірка з к-ром Дудою рішили їх знищити, і давши наказ стрільцям, подались в напрямі с. Махнівка. К-р Зірка зі своїм пвд., тому що всі були в польських уніформах, посунувся перший. К-р Дуда зі своїм пвд., тому що половина стрільців була в совітських уніформах, посувався за пвд. к-ра Зірки. (Стрибки поляків скорше допускають до себе - про совітів точніше знають, що тут вони не можуть бути). Ворог, побачивши наближа[юче] військо, почав заздалегідь утікати. К-р Зірка зі своїм пвд. був уже в селі й відкрив вогонь за втікаючим ворогом. Ворог, втікаючи відстрілювався. По кілька хвилинній перестрілці зістало 4-ох стрибків убитих, 2-ох ранених, а трьох утікло. Співаючи революційні українські пісні, повстанці перейшли село Махнівок і подались у західному напрямі. В с. Махнівку є багато селян, які прихильно ставляться до совітів.
Втрати власні. Жодні.
Вистріляно 300 шт. амуніції (в якій до автоматів 100 шт.)
Втрати ворожі: 4-ох забитих, 2-ох ранених.
Здобуто: 4 кріси, 2 автомати, один пістоль, 200 шт. амуніції, в якій до автоматів - 100 шт.
Дня 21.12.45 р. перша чота Дуди квартирувала в с. П[...]. О год. 16-ій чот. Дуда дав наказ сімом стрільцям поїхати до с. Ульґівок в цілі зоорганізування двох безрог. С. Ульґівок є знане з великої кількості сексотів. Коли стрільці в'їздили в село, хтось відкрив по них вогонь з автоматів. Стрільці позалягали та відкрили кулеметний вогонь. По кількох хвилинах невідомий ворог зник. Трьох стрільців з кулеметом пішли зробити заставу на мості на ріці Буг, решта зайнялася організуванням безрог. По 20-х хвилинах стрільці, які були на заставі під Бугом, побачили, що енкаведисти з погранзастави хочуть перейти мостом через Буг на цю сторону. Стрільці відкрили по енкаведистах сильний вогонь, і вони в безладді почали втікати. Зараз по тім, енкаведисти з погранзастави відкрили сильний вогонь з легких та тяжких кулеметів, що тривав безперервно пів години. Стрільці по заладуванню безрог до підводи, без перешкод повернули на місце постою до підвідділу.
Втрати власні. Жодні.
Вистріляно 150 шт. амуніції, в якій до автоматів 70 шт.
Втрати ворожі. Жодні.
Вистріляно біля 2 тис. амуніції, в якій до автоматів біля 500 шт.
Дня 22.12.45 р. пвд. з к-ром Лисом кватирував в с. Мошкові. О год. 8-ій стрільці з застави зловили трьох людей з ВП, які йшли до села. Повідомлений про це к-р Лис прийшов до них і пояснив, хто ми є, за що боремось та питав про відносини в ВП. Польські вояки дуже нарікали на відносини між командирами і стрільцями в ВП. Вони обіцяли, що будуть добре поводитись з українським населенням, їх відпущено.
Заловлених трьох люда з ВП відпущено.
Дня 24.12.45 р. у зв'язку з наближенням польських різдв'яних свят, чот. Дуда дістав наказ поїхати в польський терен у цілі зорганізувати шинелі з урльопівців ВП. О год. 6-ій пвд. від'їхав з с. М[...] в напрямі с. Г[...]. По дорозі зловили двох поляків, які їхали краденими кіньми. Коні звернено власникам. Злодіїв зліквідовано. Вечором о год. 16-ій, пвд. зустрівся з пвд. к-ра Зірки, який приїхав до села автом. Підвідділ к-ра Зірки зліквідував польську станицю в с. Модринець та мав двох ранених. О год. 18-ій кількох стрільців з пвд. Дуди та кількох з пвд. Зірки відвезли ранених на місця лікування. Командири підвідділів умовилися на другий день поїхати автомашиною до М[...].
Втрати власні. Жодні.
Втрати ворожі. Зловлено і зліквідовано двох поляків - грабіжників, з яких один належав до МО.
Відібрано крадену підводу і оба коні (власність українського селянина).
Дня 25.12.45 р. пвд. к-ра Зірки стрінувся з пвд. Дуди. Частину речей здобутих на авті й ранених ще попереднього дня відставлено до с. Р[...]. В обох пвд. лишились [34?] люда. Оба підвідділи їхали автом до Лащева. В с. Потуржин попсувалося авто і його направляли коло 2 годин. О год. 10-ій ранку завважено у віддалі до 150 м кількох озброєних людей. Скорше й докладно не можна було побачити, бо була сильна мряка. Оба підвідділи зробили розстрільну, а рой. Кропива з пвд. Дуди, в уніформі ст. лейтенанта, зі стрільцем Сойкою, в уніформі вояка ВП, пішов на провірку появившихся людей. Большевики сказали, що вони є з НКВД, групи яка квартирує в Долобичеві. Кропива сказав, що він з Томашева з НКВД з "оддєлєнія Сметанова". Переглянув документи большевиків і сказав, що йде про це доложити майору й дасть їм знати. З ним говорило 4 башлаки. Кропива побачив за ним у бур'янах розложену большевицьку розстрільну. Про це зголосив к-рові Дуді і Зірці. Дуда зі своїм підвідділом окружив большевиків з правого крила, рой. Палій з лівого. Большевики були в середині, окружені з трьох боків у глибокій, але покритій кущами долині. Стр. Сойка привів 5 большевиків до к-ра Зірки. Зірка зразу не допустив їх до себе, мовляв: "Ви - бандєровци". Він був в уніформі польського поручика. Але опісля ніби їх провірив і підпустив до себе та зажадав документів. Вони подали. Большевики питали звідки, що за одні, закидали що наші є "бандєровци" і т.д., але остаточно не ствердили, хто такі і відійшли до своєї частини. К-р Дуда не хотів принимати бою, бо не знав, які сили ворога і відступив. Потім відступив к-р Зірка. Стр. Сойка злегковажив ситуацію, не зважаючи на відхід підвідділів, ще якийсь час розмовляв з НКВД. Вони пізніше його роззброїли і заарештували. Сойка подав себе за аківця. Другого дня утік.
Втрати власні. Один зловлений (другого дня утік).
Залишено 4-тонове авто, одну трету частину здобутих сірників та деякі дрібні речі.
Втрати ворожі. Жодні.
Дня 25.12.45 р. чот. Лев з [25?] стрільцями та [3?] кулеметами зробив на дорозі Угринів - Голуб'є засідку на ВП. О год. 15-ій завважили дві підводи з сіном, які їхали в напрямі Голуб'я. Поганяли військові поляки. Двох їхало кількадесять метрів перед підводами. Стрільці припустивши їх на віддаль 5 м, відкрили по них вогонь та закидали ґранатами. Ворог зразу почав втікати. Стрілянина тривала кілька хвилин.
Втрати власні. Жодні.
Вистріляно 200 шт. амуніції, в якій до автоматів - 70 шт., викинено 7 ґранат.
Втрати ворожі: 6-ох забитих, 2-ох ранених, 2- утікло.
Здобуто два автомати ППШ, 4 кріси, 150 шт. амуніції.
Дня 31.12.45 злучені пвд. Дуди та Зірки в силі [52?] стрільців кватирували в с. Масломичах. О год. 8-ій до хат, де кватирував пвд. Дуди, над'їхали підводи з ВП. Стійковий, побачивши ВП, відкрив по них вогонь з автомата. Заалярмовані стрільці повибігали з хат та почали стріляти до ВП. ВП спочатку відстрілювалось, пізніше частина почала втікати, а деякі здаватись. У висліді трьох убито, 10-ох заловлено (серед яких двох ранених). Пів години пізніше злучені підвідділи, разом з заловленими [вояками] ВП подалися в напрямі с.Тихобужа. Там поляків розмундуровано, дано їм старі знищені шинелі та обдаровано летючками "До Войска Польського" і "Отварти ліст до цалего культурного свята". К-р Зірка вияснив їм за що боряться українські повстанці, кого вважають за своїх ворогів та як відносяться до польського народу. Після цього їх відпущено. Від ВП довідались, що до с. Масломич приїхало 40 люда ВП з одним поручником. Повстанці подались в напрямі лісу. Коли підвідділи доїжджали до лісу, к-р Дуда завважив танкетку і двоє авт. Вони хотіли відтяти підвідділам дорогу до лісу. Стрільці позіскакували з підвод та бігом подались до лісу. Совіти прямували за ними. В лісі стрільці зробили розстрільну та позалягали. Совіти почали атакувати праве крило, яке було більше висунуте вперед. Віддаль між енкаведистами, а нашими стрільцями в деяких місцях виносила до 10 м. Нав'язався короткий, але завзятий бій, який тривав до 15 хв. Щойно коли рой. Кропива з відддалі трьох метрів убив старшого лейтенената, совіти почали відступати. Під охороною танкетки вдалося їм відв'язатися від наших підвідділів без великих втрат та вицофатись пів кілометра дальше від наших підвідділів. Стрільці, забравши своїх убитих та ранених, відійшли в напрямі с. Ш[...]. В тому боєві брало участь біля 50 енкаведистів та одна танкетка.
Втрати власні: (вчислюється речі зразу здобуті, а потім утрачені) трьох забитих, один сам застрілився, щоб не здатися живим ворогові (усі 4 з пвд. Зірки), 3-ох легко ранених (двох з пвд. Зірки, один з пвд. Дуди), втрачено 6 коней, вистріляно 1500 шт. амуніції, в якій до автоматів - 400 шт., 5 ППШ, 6 крісів, 1 пістоль.
Втрати ворожі: ВП - 3-ох убитих, 10 зловлених, між ними 2-ох ранених, зловлених відпущено. НКВД - 3-ох вбитих (між ними ст. лейтенант), 3-ох ранених, один другого дня помер.
Здобуто: 4 автомати ППШ, 6 крісів, 500 шт. амуніції до крісів та 120 шт. до ППШ. 3 підводи з кіньми (6 коней).
Дня 31.12.45 р. вечором заступник чотового Дуди - Хоробрий та зв'язковий Гонта, які в бою відбились від пвд., в с. Варешин найшли на ворожу заставу. В хвилині, коли большевики їх зупиняли криком "Стой!", вони відкрили по них вогонь та подались в противному напрямку. Большевики протягом кількох хвилин стріляли в напрямі, де появились наші повстанці.
Втрати власні. Жодні.
Втрати ворожі. Один убитий - старший сержант.
"Вовки ІІІ".
Дня 1.12.45 р. о год. 3-ій ранку під час постою в с. Масловичах втік зі стійки Мамалиґа, що був більшовицьким провокатором. Перед втечею виніс з хати, в якій спали стрільці, одно МГ, одну десятизарядку, 3 кріси, одно ППС, 2 пістолі, торбу рой. Романа (без паперів). Всі речі, крім ППС, пістолі та торби, які забрав з собою, заховав у сусіднього господаря в соломі. Вкравши ще одного годинника, конем від'їхав до м. Грубешова і повідомив НКВД. О год. 3.30 ст. віст. Гайда, що на той час заступав к-ра Зірку (к-р Зірка був неприсутній) пішов провіряти стійки. Переконавшись, що одного стійкового бракує, заалярмував цілий пвд. Стрільці кватирували в трьох хатах, віддалених від себе до 300 м. Брак зброї переконав повстанців, що це є зрадник і був висланий енкаведистами, як провокатор до пвд. Забравши з магазину 2 запасові кулемети, почали готовитись до від'їзду. Над'їхав к-р Зірка. Віддалившись від місця постою около 600 м., побачили над'їжджаючу танкетку і два авта з енкаведистами, які задержались в селі Черничинок. Енкаведисти рострільною полями подались в напрямі хат, де кватирували повстанці. Танкетка поїхала в це саме місце окружною дорогою. Третє авто з енкаведистами поїхало в цей же час до с. Метелина, положеного за лісом на захід від с. Масломич. Не заставши на кватирах нікого, енкаведисти подались слідами за повстанцями. О год. [5.30?] наблизились до с. Тихобужа, в якім пвд. зупинився відпочивати. Стрільці, побачивши, що ворог наближається, від'їхали дальше на південь. Тому що ворожа танкетка застряла в ямі, енкаведисти, помимо того, що побачили від'їжджачючих повстанців, перестали гонити і задержались у згаданому селі.
Втрати власні. Один стрілець - втік до большевиків.
Перед втечею забрав: одно МГ, одну десятизарядку, 3 кріси, одно ППС, 2 пістолі, одн[у] шкірян[у] торб[у], одн[ого] годинник[а], одн[ого] кон[я].
Втрати ворожі. Жодні.
Дня 1.12.45 р. о год. 17-ій к-р Зірка з пвд. в'їхав до с. Гонятина, де квартирували енкаведисти в числі 58 люда. Про їх присутність довідались щойно тоді, коли частина стрільців розійшлася по кватирах. Він сам рівнож зустрінувся в хаті з енкаведистами. Тому, що всі були в польських уніформах, енкаведисти думали, що це ВП і нічого собі з цього не робили. К-р Зірка, заявивши, що вони їдуть до м. Варяжа, вийшов на двір і голосно подав команду в польській мові: "Готовитись до від'їзду, сідати на фіри і від'їжджати". Стрільці голосно розмовляли по-польськи і вирушили дальше. На західному краю села зустрінули ворожу стійку, з якою дещо поговорили і від'їхали.
Втрати по обох сторонах: жодні.
Дня 5.12.45 р. Бій зі стрибками - гляди, злучені з пвд. к-ра Дуди і к-ра Зірки -"Вовки"II, дня 6.12.45.
Дня 16.12.45 р. к-р Зірка заплянував забрати з Грубешівського млина касу. Млин положений півтора кілометра на північ від м. Грубешова, біля залізничної станції. О год. 17-ій разом з пвд. в числі [22?] стрільців був на місці. В касі знайшов лише малу суму. Наказав грошей не брати та відійшов з пвд. у напрямі залізничної станції. По дорозі зупинив транспортове цивільне авто. Вдаючи ВП, попросив шофера, щоб підвіз їх до села І[...] Їхали через передмістя м. Грубешова. Перед селом відпустили авто і пішли до солтиса замовити 4 підводи. Населення цього села польське. В селі зустрінули одно сов. авто. В ньому був один совіт. шофер. Після перевірки документів виявилось, що він був безпартійним. К-р Зірка наказав забрати совітську уніформу та інші речі, потрібні для повстанців, а його з автом відпустив. Пізніше до цього села приїхав моторовером якийсь цивільний чоловік. Тому що не мав права їзди, к-р Зірка, як польський поручник, наказав моторовер зареквізувати для цілей військових. Коли підводи були готові, від'їхали на місце постою.
Зареквізовано один моторовер. Забрано одну совітську уніформу.
Дня 24.12.45 р. к-р Зірка з доручення к-ра КВ заплянував знищити УБП і ВП в селі Модринець та здемолювати будинок, у якому вороги перебували. УБП і ВП начислювало 16 люда. Озброєння: 4 кулемети, решта - кріси і автомати. Мешкали в мурованому будинку при шосі. Їхнє завдання: охороняти шосе та вести розвідку в терені. Крім [ць]ого вони грабували українських селян, переважно коні. К-р Зірка рішив розбити їх підступом. Тому о год. 15-ій подався з пвд. на шосу, на роздоріжжя Замість- Грубешів - Сокаль і там зробив засідку, щоб переловити авто. По півгодинному очікуванні зі сторони Замістя над'їхало авто. Авто було зі "Сполем" - 4 тонове. Везло багато сірників, святочні подарунки та цукор, що разом займало понад 2/3 авта. На авті було разом з шофером 5 цивільних поляків та один младший лейтенант авіяції. К-р Зірка роззброїв млад. лейтенанта і попросив, щоб їх привезли на признечене місце. Вони згодились. Дорогою між поляками постало недовір'я і вони почали втікати, зіскакуючи з авта під час їзди. Втікло лише двох. Решту разом зі сов. младшим лейтенантом к-р Зірка наказав відпустити біля лісу між сс. Масломичі - Модринь. Младший лейтенант авіяції після пров. документів, які мав при собі, був партійний. К-р Зірка наказав йому заміняти військовий мундир на цивільне убрання, на що він дуже радо згодився. Перед від'їздом сказав їм, що це відпускають їх українські повстанці. О год. 19-ій авто з повстанцями в числі [24?] люда зупинилось перед будинком, де було ВП. Будинок цей відд[а]лений около 10 м на схід від шоси, до якої був положений фронтом. Вхід мав зі сходу, вікна 2 від шоси, а одно з півночі. Перед будинком стояло двох військових з кулеметом та крісом. Зброя була перевішена на груди. Побачивши польське і совітське військо, нічого не додумувались. Рой. Роман зі стр. Смиком увійшли до середини. На двір вийшло ще кілька грабіжників - усі були п'яні. Повстанці звернулись до них, щоб дали горілки та води до авта. Вони відмовились і щойно пізніше подали відро з водою. Рой. Роман зі стр. Смиком, провіривши розміщення кімнат і стан зброї, повернули до к-ра Зірки. Зірка наказав Романові з трьома стрільцями ввійти до середини і роззброїти усіх грабіжників. В той час вийшов поруччик і наказав своїм воякам ввійти до середини. Стійковим наказав нікого не впускати до середини, бо: "Невядомо, кто то може биць". Різними способами пробували переконати, щоб їх впустили. Вони не хотіли. Тоді к-р Зірка вислав [5?] стрільців з рой. Палієм зробити з північної сторони заставу 20 - 30 м за будинком. Решті стрільців наказав розійтись по шосі, щоб на вибух ґранати зразу могли заняти становища. Рой. Роман підійшов під вікно й кинув через вікно до середини ґранату. В час вистрілу запальника (розривника), рой. Палій зліквідував двох стійкових. Перша ґраната не розірвалась. Рой. Роман кидав ґранати дальше. Щойно вибухнула четверта ґраната з черги. Грабіжники вспіли окритись до льоху і на стрих. Один бандит, у часі коли рой. Роман кидав ґранати, пустив через вікно серію з автомата та ранив в ногу рой. Смика. К-р Зірка дав наказ обстрілювати будинок. Грабіжники не відстрілювались. Стрілянину припинено і рой. Роман підійшов під будинок та вкинув одну ґранату до сіней, а другу до льоху. В той момент ворог вкинув одну ґранату зі стриху. Рой. Роман зістав важко ранений. Відкрито ще раз вогонь по будинкові, відтак забрали ранених, авто і від'їхали.
Втрати власні: 2-ох ранених, один легко, другий - тяжче.
Вистріляно 300 шт. амуніції ( в якій до автоматів - 100 шт.), викинено 10 ґранат.
Втрати ворожі: УБП і ВП - 2-ох забитих, 2 ранених - один другого дня помер.
Здобуто один кулемет Діхтярова, здемольовано будинок.
Совіти і держ. інституція "Сполем" - зловлено одного младшого лейтенанта авіяції та 5-ох працівників зі "Сполем".
Здобуто один автомат ППШ, один пістоль, одно авто - 4-тонове зі "Сполем". На авті 2/3 сірників, цукру та святкових подарунків.
Дня 25.12.45 р. - гляди "Вовки ІІ" - зустріч зі совітами підвідділу к-ра Дуди і к-ра Зірки дня 25.12.45 р.
Дня 31.12.45 р. - гляди "Вовки ІІ" й сутичка з поляками та бій з енкаведистами підвідділів к-ра Дуди і к-ра Зірки дня 31.12.45 р.
ІІ.
Ворожі польсько - большевицькі сили.
Грубешів - 80 люда НКВД, 60 люда УБП, біля 60 люда МО, один курінь ВП, штаб полку.
НКВД і УБП часто переводять облави по спалених селах та лісах холмської частини Грубешівщини. Ночами роблять засідки. НКВД має дві танкетки. В час облав, часом покликають до помочі ВП.
МО - нападає на сусідні села, де грабує в населення речі, а часом арештує.
ВП - з наказу УБП, часом бере участь в облавах. Само випадів не робить.
Голуб'є - один курінь ВП. Переводить облави на сусіні села - бешкетують, грабують і тероризують українське населення. Ведуть пропаганду виселення.
Долобичів - одна чота НКВД. Ведуть розвідку в терені, рейдують в північіній частині Грубешівщини, ходять ночами. Місця постоїв в часі рейдів часто зміняють. Кватирують лише на пунктах міліційних.
Варяж - дві сотні ВП, до 15 люда МО, до 10 люда МО з Хороброва. МО - заховується поправне.
ВП - робить поїздки в терен, стягають контингент. Є випадки грабежів населення і побоїв.
Белз - одна сотня ВП, 30 люда МО. МО - грабує і тероризує українське населення. ВП - заховується добре, займається стяганням континґенту.
Забужжя - 15 люда МО, 40 люда НКВД - охорона виселенчого комісара. МО - заховується поправне.
НКВД - вело розвідку в терені. В перших днях місяця виїхало до Долобичева.
Кристинопіль - до 15 люда МО. МО спільно з НКВД переводила облави. Самі заховуються поправно.
Стаї - Корчів. МО - до 15 люда на кожній станиці. Заховуються поправно.
Погранзастави: Ванів, Бендуга, Карів, Сокаль, Скоморохи, Жджари Малі і Жджари Великі - роблять випади в прикордонній смузі. Ночами роблять засідки, нападають на села, де часто арештують.
ІІІ.
"Вовки І".
У відділі відчувається малий брак амуніції та медикаментів. Брак умундурування під кінець місяця зістав поповнений.
"Вовки ІІ".
У відділі відчувається брак російської амуніції та ПТР-а. Умундуровання і прохарчування є в задовільняючій скількості.
З причини хвороби санітара відділ не має жодного санітара. Відчувається брак медикаментів.
"Вовки ІІІ".
В підвідділі відчувається брак російської амуніції, ПТР-а та санітара. Умундурування і прохарчування є в задовільняючій кількості.
IV.
"Вовки І".
Дня 2.12.45 р. рой. 4-ого роя вістун Набережний за невідповідне поводження зі своїми підзвітними стрільцями (два випадки биття в лице), за пиянство (кілька разів був п'яний) та за брак знання і сили волі, щоб бути ройовим, зістав здеґрадований до стрільця.
"Вовки ІІ".
Дня 7.12.45 р. з наказу к-ра Ліра1 назначено: сотенним к-ра Лиса, бунчужним і заступником к-ра Лиса2 назначено ст. віст. Гайду3. З наказу к-ра Прірви попереднього к-ра Багряного назначено сотенним політвиховником. Писарем відділу назначено ст. стр. Сурмача.
Ройового 1-ого роя, першої чоти віддано під полевий суд за вбивство сот. Брили і інші провини. На місце рой. Чорного к-р Лис назначив ст. віст. Кропиву.
Ройового 2-ого роя першої чоти віст. Хороброго назначено заступником чот. Дуди. Його рій передано віст. Соловійові.
Ройовий 2-ого роя другої чоти віст. Скала з наказу к-ра Лиса перейшов до першої чоти в характері стрільця. Його рій розв'язано в цілі поповнення інших роїв.
Ройовим новозорганізованого 3-ого роя другої чоти назначено Крука.
"Вовки ІІІ".
Дня 21.12.45 р. к-р пвд. Зірка під час переорганізації пвд. призначив: на заступника к-ра пвд. і бунчужного віст. Палія, ройового першого роя і писаря віст. Романа, ройового другого роя ст. віст. Ромка.
Дня 24.12.45 р. з причини поранення рой. писаря Романа, ройовим першого роя призначено стр. Весну, а функцію писаря доручив бунч. віст. Палієві.
Дня 29.12.45 р. з причини поранення ройового Весни (ранений баґнетом від стр. Андруші під час суперечки) к-р Зірка призначив ройовим 1-ого роя стр. Кармелюка.
V.
"Вовки І".
У звітовому часі не переводжено жодного вишколу з причини браку інструкторів.
"Вовки ІІ".
В звітовому часі перша чота не вишколювалася.
В 2-ій чоті перероблено: зброєзнавство - 10 годин, впоряд.- 6 годин, внутрішня служба - 4 години.
"Вовки ІІІ".
В звітовому часі не переводжено жодного вишколу з причини браку інструктора.
VI.
"Вовки І".
В звітовому часі переведено:
а) одну гутірку: повстанське почуття обов'язку. Число присутніх [29?].
б) вивчення історії та географії України - 20 годин. Число присутніх пересічно [31?] на кожній лекції.
"Вовки ІІ".
В звітовому часі присвячено:
а) на вивчення історії України - 12 годин. Число прис. - [22?].
б) на пояснення платформи УГВР - 2 год. Число прис. - [22?].
в) поведінка стрільця серед цивільного населення - одна година, прис. [22?].
"Вовки ІІІ".
В звітовому часі не переводжено політвиховних праць з браку політвиховника.

Слава Україні! - Героям Слава!

Пис. при К.В. віст. Босфор.                 К-р К.В.Прірва.
Копія машинописного оригіналу.

Примітки

1 К-р "Лір" - додатковий псевдонім полк. Василя Левковича ("Вороного"), командира 2 львівської ВО "Буг".
2 "Лис" - був раніше ройовим, або інструктором у відділі "Вовки ІІ" і останньо - заступником сотенного "Вовки І", в час рейду сотні на Підляшшя.
3 "Гайда" - Євген Сивак із Черничина Грубешівського повіту, брат "Зірки". Закінчив старшинську школу УПА "Олені". До того часу був ройовим та інструктором у відділі "Вовки ІІ", вже відзначився в боях і був двічі ранений. Останній раз був ранений у засідці на диверсійну групу "Юрченка".

AUOP,2721,том 7,аркуш 44-47.

                    Підготовка текстів, примітки, ілюстрації і резюме - Євген Штендера,
                                                          (с)1985-2001.


Вип. 8,    літо 2002   «Літопис»
Всі права застережені. Відтворення матеріялів у будь-якій формі тільки з письмового дозволу видавця.
При використанні наших публікацій посилання на журнал «Літопис» обов’язкове.
© «Форум дослідів історії УПА»

| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |