| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |


Оперативний звіт за місяць січень 1946 p."Вовки І".
Дня 1.1.1946 р. о год. 4-ій ранку, з наказу к-ра Крапки, два рої під командою рой. Приблуди приїхали па польські села: К[...], Горинів, Г[...]1в цілі переведення збірки військових річей від жовнірів з ВП, які були на відпустці. Збірку переводжено під виглядом АК. Жовніри з ВП і цивільне польське населення ставилось до "АК" дуже прихильно. Вечором рої повернули на свої терени.
Зібрано від ВП: 3 шинелі, кілька пар чобіт, кілька мундурів.
"Вовки ІІ".
Дня 19.1.1946 р. о ґод. 11-ій в с. Нисмичі, до помешкання, в якому находився чот. Лев з двома стрільцями з СБ та одним пропаґандистом, увійшло двоє узброєних людей. До дверей не стукали. Один мав кулемет Діхтярова, другий кріс та диски. Повстанці в той час снідали. Прибувші привітались по-українськи. Один з них запитав, чому снідають без "вудки". Чот. Лев відповів, що вони "вудки"2 не п'ють. Незнайомі відступили на два кроки від стола, кулеметчик зняв з плеча кулемета, і почали тихо по-польськи розмовляти, підозріло споглядаючи на повстанців. Повстанці не мали біля себе зброї. Вона лежала на ліжку, прикрита шинелями. Польські міліціянти спочатку думали, що це мужчини з тої хати. Чот. Лев, зорієнтувавшись, що це є МО, вийшов з-за стола, перейшов попри міліціянтів, які вступились йому з дороги, та в одній миті вхопив за автомат і крикнув до прибувших: "Руки в гору! Хто ви такі?". Дисковий крикнув: "Міліція!" і кинув кріса, диски та підніс вгору руки. Кулеметчик відтягнув кулемета і пустив коротку серію (довшої не міг пустити, бо затявся кулемет). Стріли не зробили нічого, бо чот. Лев відбив цівку вгору, присів і пустив дві серії по ворогах. Кулеметчик зразу упав забитий, а ранений дисковий утік. Повстанці забрали здобуту зброю і відійшли на друге село.
Втрати власні. Жодні.
Вистріляно 7 шт. амуніції до автомата.
Втрати ворожі. Один забитий, один ранений - утік.
Здобуто: один кулемет Діхтярова, два запасові диски з амуніцією, один кріс "Мавзера".
Дня 24.1.1946 р. о год. 24-ій чот. Лев з двома стрільцями їхав верхами в напрямі с. Войславичі. Перед селом наїхали на большевицьку заставу. Башлаки правдоподібно спали. Тому що було темно, повстанці завважили ворога в хвилині, коли коні мало що не наступили на ворожі кулемети. Один кінь налякався і скочив убік. Па заставі заворушились, чути було клацання кулеметів. Один башлак почав кричати: "Стой!". Повстанці зіскочили з коней, відбігли до 6 мю і залягли. Чот. Лев запитав: " Хто є ?" На відповідь загаркали ворожі кулемети. Чот. Лев пустив з автомата довгу серію в напрямі ворога. З ворожої сторони вогонь втих, було чути метушню і зойки. Коли чот. Лев зі стрільцями віддалився до 100 м. большевики почали пускати всілякі ракети й стріляти. Недалеко від села стояла друга застава, яка рівно ж почала пускати світляні ракети. Повстанці без втрат віддалились від застави.
Втрати власні. Жодні.
Вистріляно 13 шт. амуніції (до автомата).
Втрати ворожі. Не відомі.
Дня 28.1.1946 р. біля год 18-ої ВП обскочило кол. Самоки, на якій був ст. стр. Прибувший з 1-ої чоти. До криївки не міг сховатися, бо вона була на відкритому місці і її бачило ВП. Ст. стр. Прибувший [разом] з місцевим хлопцем почав втікати в напрямі с. Боратина. За ним погнали навздогін жовніри з ВП. Віддаль між Прибувшим і жовнірами виносила до 200 м. Ст. стр. Прибувший довший час відстрілювався. По двох кілометрах заплутався в шинель і упав. Частина виряду, яку він ніс у руках, розлетілась. В той момент ворог посилив вогонь. Місцевий хлопець вхопив автомата, який випав Прибувшому та побіг дальше. Зараз за ним побіг Прибувший. Частину виряду, яка йому випала, залишив. ВП в деяких місцях наблизилась до нього до 100 м. З причини сильного вогню місцевий хлопець відбився в бік і враз з автоматом піддався ворогові. Ст. стр. Прибувший частину дороги пересунувся на ліктях, частину перебіг і так добився до цвинтаря, а звідтам до села, де скривався.
Втрати власні. Один автомат ППШ, одна шинель, один пояс, 75 шт. набоїв до автомата, один кожушок.
Власні ворожі. Жодні.
Дня 10.1.1946 р. досвіта до с. Хороброва, в якому стояв рій Крука з 2-ї чоти, приїхало ВП. Стрільці, які були розкватировані по двох, усі крім стр. Дудневича враз з другом поховалися. Стр. Дудневич сказав господареві, де кватирував, що він поляків не боїться і ховатися не буде. Стрілець, що був з ним, вибіг до стодоли, де думав сховатися. Почувши за собою голос: "Матко нє ховай сина", повернув до хати, з собою мав кріса. Поляк нічого не пробував робити, випив зі стрільцем чарку горілки й відійшов. По його відході стрілець, що був з Дудневичем, утік і сховався. Стр. Дудневич залишився. Зараз прийшли поляки і він признався, що він є повстанець і перейшов до них.
Втрати власні. Один перебіжчик до поляків.
Забрав зі собою один кріс "Мавзера", 80 шт. набоїв, набійниці.
"Вовки ІІІ".
Дня 7.1.1946 р. вечором к-р Зірка з двома стрільцями перевозили раненого стр. Мороза з під Грубешева в напрямі с. Р[...]3. На дорозі Малків - Вілька П., на розі лісу від с. Вілька П., біля каплички почув голос: "Стой, кто єдєт?!" Повстанці скочили з підводи. В час, коли вони зіскакували, ворог відкрив сильний вогонь з кулеметів та автоматів. Віддаль між ворогом і повстанцями виносила до 5 м. Кулеметчик Перемога впав вбитий зараз біля підводи. К-р Зірка зі стр. Максимом віддалились в напрямі долобичівського лісу. Ворог при світлі ракет стріляв за ними, поки не окрились у лісі. Ранений стр. Мороз враз з підводою попав в руки большевикам. Вбитого кулеметчика Перемогу та раненого Мороза большевики забрали до с. Долобичева. Пізніше стр. Мороза віддали до вязниці до м. Грубешева, а стр. Перемогу поховали в невідомому місці.
Втрати власні. Один забитий, один ранений - заловлений.
В зброї: один кулемет "Діхтярова", 4 диски з амуніцією, одна пістоля.
В майні: одна підвода з двома кіньми.
Втрати ворожі. Жодні.
Дня 7.1.1946 р. о год. 7-ій рано під час облави в с. Гонятин зістали заловлені енкаведистами: стр. Марко і стр. Олесь. Обидва стрільці були відпущені до дому на свята. В час заскочення зброї при собі не мали. Зістали відвезені до вязниці до м. Грубешова.
Втрати власні. Двох заловлених енкаведистами.
Дня 17.1.1946 р. о год. 16-ій к-р Зірка з 4-ма стрільцями відїхав до с. Л[...]4 під Грубешів в цілі проведення розвідки в тамтому терені і перемагазинування зброї та виряду. О год. 24-ій поїхали до с. [...] там к-р Зірка назначив стрільцям місце стрічі, а сам відійшов до Масломич, де заночував у віддаленій від села хаті. Ця хата була розконспірована й про неї знало НКВД. Тої ночі енкаведисти поробили застави навкруги хати й тихо лежали на становищах. Коли проходив к-р Зірка, вони бачили, одначе пропустили й ждали доки не засне. О год. 21-ій вони скоро виломали двері (хата була дуже примітивна, і двері вивалювались за сильнішим попхненням) і кинулись на сплячого к-ра Зірку та господаря і обох повязали. Виведений на двір к-р Зірка сказав до енкаведистів: "Ви мене зловили, я свідомий цього, що моє життя скінчене. Одначе я мав інакше вмирати, а те, що сталося, то тільки тому, що я спав". Тоді лейтенант відповів: "Ми знаєм, що воно було б інакше, тому ми і зайшли до тебе, коли ти спав." Енкаведисти освітили світляними ракетами терен і відійшли до м. Грубешева. Було їх біля 40 осіб. К-р Зірка зістав увязнений, а по кількох днях відісланий правдоподібно в люблинську тюрму5.
Втрати власні. Один заловлений - к-р Зірка.
При ньому забрали: один автомат - МП і пістоль.
ІІ.
Грубешів - одна сотня НКВД, 60 люда УБП, один курінь ВП, біля 60 люда МО.
НКВД - має до своєї розпорядимості дві танкети і авта. Оперує малими групами (15-30 люда) в холмській частині Грубешівщини. Днями і ночами роблять багато засідок та розвідчих рейдів. Зі собою мають радіонадавчий апарат, при помочі якого контактуються з погранзаставами. Дуже часто кватирують в хатах, у яких кватирували наші підвідділи. Ці хати розконспірував стрибок Мамалиґа. Біля хат, де живуть родичі деяких повстанців, роблять часто засідки. До місцевого населення відносяться дуже погано: палять будинки, грабують майно, б'ють та арештують.
УБП - оперує безпосередньо в північній частині Грубешівщини, просліджують рухи АК та роблять облави на польські села. В українських теренах мають своїх людей на станицях МО та по волосних управах. В Голуб'ю є їх 8.
ВП - розбирає будинки в холмській частині Грубешівщини, з яких люди виїхали за Буг. З наказу НКВД часто тероризують українське населеня, палять будинки, арештують цивільних людей, змушуючи в той спосіб до виїзду за Буг.
МО - днями нападає на сусідні села, де грабує в населення речі, арештує, а ночами краде коні та корови.
Крилів - біля 10 люда МО. МО робить поїздки в найближчі села в службових справах.
Голуб'є - один курінь ВП (в нім чота тяжких скорострілів і 3 гарматки), 8 люда УБП.
ВП - кермоване УБП, переводить терористично - грабункові облави в крилівській і долобичівській волостях.
УБП - займається веденням розвідки в терені, арештує людей і переводить слідства.
ВП і УБП в кінці місяця виїхало до Варяжа.
Долобичів - 8 люда МО, часом квартирують большевики. МО робить поїздки в терен в службових справах.
Варяж - три сотні ВП, 15 люда МО, до 10 люда МО з Хороброва. ВП має 5 тяжких скорострілів, одну гарматку і два ґранатомети. В кінці місяця приїхало ВП з Голуб'я. ВП разом з МО кермувало УБП переводити терористично-грабункові облави на довколишні села. В страшний спосіб б'ють усіх, кого піймають, в тім не вилучаючи дітей, вагітних жінок, стариків. Грабують майно, навіть з дітей стягають кращий одяг, насилують жінок і арештують людей.
Белз - одна сотня ВП, біля 30 люда МО. В кінці місяця приїхав КОП6 в числі до 100 люда. (Частина з них стоїть в Корчеві).
ВП - переводить облави на довколишні села. Під час облав тероризує українське населення, але не так дуже, як з Варяжа і з Голубя.
МО - заховується можливо.
КОП - поки що відноситься до населення можливо.
Кристинопіль - біля 15 люда МО. Заховується можливо.
Забужжя - біля 15 люда МО. Заховується можливо.
Корчів - 7 люда МО, КОП.
МО заховується можливо.
КОП - число й характеристика - гляди Белз.
Стаї - біля 15 люда МО. Заховується можливо.
Погранзастави: Ванів, Бендюга, Карів, Сокаль, Скоморохи, Жджари Малі і Жджари Великі. Погранзастави часто роблять випади в прикордонній смузі - арештують людей. Ночами роблять засідки та нас-коки на поодинокі хати.
НКВД. Під кінець місяця група енкаведистів з Грубешова в силі до 80 люда зі стрибком Мамалиґою оперувала протягом кількох днів в с. Тудорковичі і кількох сусідніх селах. Зі собою мали радіонадавчий апарат, яким контактувалися з погранзаставами. До населення назагал відносилися можливо, провіряли лише документи. До багатьох хат заходили, як українські повстанці, щоб спровокувати населення.
III.
"Вовки І".
У відділі не відчувається жодних браків.
"Вовки ІІ".
У відділі відчувається брак російської крісової і фінкової амуніції, медикаментів і фахового санітаря. Обмундурування, виряд і прохарчування с в задовільняючій кількості.
"Вовки ІІІ".
У відділі немає фахового сапітаря. Обмундурування, виряд і прохарчування є в задовільняючій кількості.
IV.
"Вовки І".
Дня 18.1.1946 р. до відділу долучив ст. віст. Хмелик. З наказу командира його назначено бунчужним відділу.
"Вовки ІІ".
Дня 10.1.1946 р. тому, що захворів ройовий 2-го роя, 2-ї чоти, ст. [...] Орлик, з наказу к-ра КВ на його місце назначено ройовим ст. стр. Кармелюка.
Дня 12.1.1946 р. до відділу долучив бул. Орлик. З наказу к-ра КВ його назначено пвх. 2-ї чоти.
Дня 21.1.46 р. першу чоту, яка складалася з двох роїв, поділено на три рої. З наказу к-ра КВ ройовим 1-го роя залишився ст. вістун Кропива. Ройовим другого роя назначено віст. Хороброго, ройовим 3-го роя нзначено віст. Соловія, який до тепер був ройовим 2-го роя.
"Вовки ІІІ".
Дня 29.1.46 р. до підвідділу долучив стр. Олег. З наказу к-ра КВ його назначено пвх. пдв.
V.
"Вовки І".
В звітовому часі перероблено:
1. Балістика.
Вивчення російської десятизарядки СКТ - 2 год. Число присутніх [44 ?].
Вивчення російського кулемета систем[и] "Діхтярова" - 2 год. Число присутніх [41?].
2. Внутрішня служба.
Варта - 2 год. Число присутніх [33?].
Дисципліна - 2 год. Число присутніх [24?].
Марші - 2 год. Число присутніх [33?].
Гігієна - 6 год. Число присутніх пересічно [33?].
"Вовки ІІ".
В звітовому часі перероблено в 1-ій чоті:
1. Полева служба - 4 год. Присутні всі крім стійкових.
2. Впоряд. - 6 год.
3. Топографія - 4 год.
В 2-ій чоті:
1. Полева служба - 2 год.
2. Внутрішня служба - 2 год.
3. Впоряд. - 2 год.
4. Зброєзнавство - 2 год.
5. Топографія - 2 год.
6. Балістика - 2 год.
7. Звязок - 2 год.
На викладах були всі присутні, крім стійкових.
"Вовки ІІІ".
В звітовому часі не переводжено жодного вишколу з причини браку інструкторів
УІ.
"Вовки І".
В звітовому часі присвячено в кожному рої, зокрема на вивчення:
історії України - 4 год.;
географії України - 4 год.;
переведено гутірку в кожному рої на теми: політичні вісті, фашизм.
Відсвятковано "Святвечір", свято "Самостійності", свято "Крутів". На Святвечір був прочитаний наказ з КВ, відспівано кілька колядок і революційних пісень, інсценізація уложена повстанцями і деклямації. Святковано спільно з цивільним населенням. На свята "Самостійности" і "Крутів" були прочитані накази з КП. На свято "Самостійности" промовляв к-р КВ, на свято "Крутів" - сотенний пвх. Крім того стрільці мали деклямації, співали революційні пісні.
"Вовки ІІ".
У відділі є двох політвиховників: пвх. сотенний і пвх. чотовий. В звітовому часі присвячено на вивчення:
історії України - 7 год. Число присутніх [32?];
географії України - 4 год. Число присутніх [32?].
Відсвяткувано: "Святвечір", свято "Самостійности" і свято "Крутів". На кожному святі був відчитаний наказ з КП. На "Святвечір" і на свято "Крутів" промовляв командир КВ, на свято "Самостійности" промовляв сот. пвх. Крім того на кожне свято стрільці мали деклямації і співали революційні пісні.
"Вовки ІІІ".
В звітному часі не переводжено жодних політвиховних праць з браку політвиховників. Пвх. до пвд. назначено 29.1.46. Пвд. святкував свято "Крутів" разом з вд. "Вовки II".

Слава Україні! - Героям слава!

Пис. при К.В. віст. Босфор.                 К-р К.В.Прірва.
(Власноручний підпис).             (Власноручний підпис).
Копія машинописного оригіналу.

Примітки

1 Назва сіл зашифрована (нечитке).
2 "Вудка" (польське слово) - горілка.
3 Нечитке.
4 Зашифрована назва села. (Нечитке).
5 "Зірка" - Володимир Сивак з Черничина Грубешівського повіту, прославлений у боях командир пвд. "Вовки"ІІІ - сидів у грубешівських і люблінських тюрмах ПНР. Він мужньо переніс слідство та тортури. Врешті він був засуджений на кару смерти і страчений у Любліні.
6 КОП - абервіятура "Корпусу Охрони Пограніча" - назви польських передвоєнних військ охорони державних кордонів. Після війни ці війська мали назву "Войско Охрони Поґраніча" (ВОП) і були зорганізовані на зразок радянських пограничних військ МВД. Тож замість КОП повинно бути ВОП.

AUOP,2721,том 4,аркуш 132-134

                    Підготовка текстів, примітки, ілюстрації і резюме - Євген Штендера,
                                                          (с)1985-2001.


Вип.8,  літо 2002   «Літопис»
Всі права застережені. Відтворення матеріялів у будь-якій формі тільки з письмового дозволу видавця.
При використанні наших публікацій посилання на журнал «Літопис» обов’язкове.
© «Форум дослідів історії УПА»

| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |