| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |


Оперативний звіт
за місяць травень 1946 p.І.
Дня 14.5.46 р. год. 4-та раненько вд. "Вовки II" і "Вовки III" перемашерували до Угринівського гаю. Стрільці закватирували на старих місцях, де попередньо вже кватирували. Тут долучує к-р вд. "Вовки II" Дуда з першим роєм Хороброго, які ходили ловити 4-ох дезертирів та к-р Давид, який їздив в терен. О год. 10-ій харчовий Прибувший привозить снідання. Перед сніданням була збірка двох в[ідділ]ів. На збірці покарано буками 4-ох стрільців за дезертирство. Кухар Журавель та службовий Орлик роздали снідання. По сніданні стрільці по роях чистили зброю. О год. 16-ій далися чути кулеметні стріли довгими серіями до 25 шт. набоїв на південий захід від місця постою. Обидва в[ідділи] зробили алярм. Командири вд. Дуда і Давид взяли свої в[ідділи]і стрілецьким рядом помашерували в напрямі стрілів. Коли в[ідділи] відійшли 200 м від постою, стрінули фірманку з секретарем в[ідділу] Сурмачем, кул. Нестором та 5-ма новобранцями, які доказують, що стріли були під самим Долобичевом. В такім випадку вертаються оба в[ідділи] на старе місце постою і в острому поготівлі чекають дальшого наказу.
Год. 19-та перед вечором далися чути поодинокі стріли з крісів, вилетіло вгору 2 ракети та далися чути большевицькі голоси у віддалі около 300 м. від постою. В той час вд. "Вовки ІІІ" біг лінією стрілецьким рядом в напрямі тих стрілів. Коли к-р Давид добігав до поляни, де були большевики, дав наказ: "Бігом! Розстрільна вправо, а пізніше праве крило до переду!"
Пізніше к-р Давид дав наказ: "До наступу, вперед на ворога з окликом: Слава!" і в цей час почалася вже стрілянина. По другій стороні поляни кватирував вд. Кропиви, який в цей час почав також бій з большевиками. Коли на поляні не стало большевиків, к-р Давид з в[ідділом] почав перебігати поляну на другу сторону лісу. К-р Давид та рій Крука перебіг в спокою. Коли перебігав уже другий рій Кармелюка, то большевики вже зайняли становища на лівому крилі і почали з двох кулеметів та автоматів його обстрілювати. В той час натиснув зі заду к-р Кропива з в[ідділом] і большевики вицофали зі становищ. Коли оба відділи були вже на другій стороні поляни, к-р Давид дав наказ: "Розстрільною вперед, шукати за ворогом!" Під час стрілянини зістав ранений кул. Воробець від большевицького кулеметника, якого бере зараз на мушку стр. Беркут і вбиває. Бунчужний в[ідділу] Шпак замішався сам один поміж большевиків, де трьох вбиває, четвертого бере в полон, забирає від нього ППШ, яке йому перед тим, будучи вимірене на Шпака, затялося. Стрілянина тривала до сумерку. В тому бою зістав убитий к-р Кропива. Після бою відділи вицофалися на місця постою, де зробили вечерю і після цього вийшли розстрільною з лісу, замасковуючи за собою сліди.
Дня 19.5.46 р. к-р Давид і к-р Дуда задумали знищити злодійську шайку ВП, яка кватирувала в с. Коніпне. День перед тим вислано туди розвідку. В розвідку пішов інстр. відділу Березинський, який ходив з цивільним поляком на квартиру поручика кувати коня. Вечором оба командири, взявши стрільців з двох в[ідділів], поїхали фірманками в напрямі с. Коніпного. Коли приїхали на місце, поділилися на три групи. Одна з груп була призначена на хату поручика, друга - на хату хорунжого, а третя -на хату кулеметника. Хорунжий був разом з поручиком на забаві в хаті поручика. Наші стрільці підсунулися під хату, де зайняли становища. Кількох іде до хати, а саме рой. Хоробрий, бунч. Шпак та декілька інших. Вони з криком: "Руки вверх!" увійшли до хати. Поручик і хорунжий підняли руки. Їх пов'язано і виведено на подвір'я. Опісля зловлено ще двох звичайних стрільців, які видали амуніцію та інші військові речі. Після забрання вказаної амуніції стрільців звільнено.
Здобуто: 4 мундири, 3 кріси та 2 скринки ґранат.
Дня 28.5.46 р. в наскоку на м. Грубешів відділ "Вовки II" і "Вовки III" дістали наказ знищити НКВД. Стрільці підсунулися під самі дроти та за собою підтягнули торпеди [стрільна ракетної артилерії]. Першу торпеду пустив ст. бул Сушко. Наші кулемети обстрілювали вікна і двері будинку. Другу торпеду мав пустити бунчужний Шпак, але тому, що електричні дроти були перервані, впускає бунчужний Шпак, запалюючи торпеду сірником. Коли вибухнула друга торпеда, завалила майже половину дому НКВД. Бій тривав около години часу. Вороги спочатку стріляли з двох "Максимів", але коли ройовий Крук віддав кілька стрілів з гарлача, один кулемет зовсім затих. Ще якийсь час тривав бій. К-р Дуда, завваживши ракети, які були подані до відступу, дав наказ відступати. Коли в[ідділи] відступали [з] міста, ворог обсвічував ракетами та обстрілював "Максимом", бунчужний Шпак ще якийсь час лишився на становищі і обстрілював ворога. Вд. "Вовки III" разом з іншими в[ідділами] відступив в напрямі шосе, яке провадить на Замость. Коли перейшли в[ідділи] через шосе, на заході чути було гуркіт авта. За відділом їхали фірманки. Коли переїжджали останні фіри, на шосі появилася одна танкетка і одно авто большевиків, які сейчас позіскакували з авта та почали стріляти на ліс. Відділ "Вовки II" та інші відділи вицофали в напрям Теребінського лісу. В перестрілці зістав ранений в ногу кулеметник Беркут.
Коли в[ідділи] прийшли під ліс, к-р Прірва дав наказ: "Розстрільна!" В той час приїжджає большевицька танкетка і з віддалі 500 м. обстрілює з 2-ох "Максимів". Наші стрільці кількома серіями з кулеметів ушкоджують ворожу танкетку. Ройовий Орлик зауважує, що зі сходу іде якесь військо. Він питає, хто йде. Вони відповідають, що це Чавс, тоді він питає кличку, але ті не відповідають нічого.
Опісля він почав стріляти з ППШ та з нашої сторони пішов сильний вогонь на ворогів. В цьому бою зістав ранений кул. Петренко, який не годен був іти дальше та його залишено. Коли стрільці пішли по нього, то він був вже неживий. Його вороги покололи штиками. Ранений зістав також стрілець Пімста. В цьому бою к-р Давид зловив 2-ох поляків, які були озброєні в кріси. Пізніше з допитів [ми] довідалися, що це були НКВД-ти. Опісля відділ "Вовки III" вицофав дальше в ліс та без бою пересидів до вечора.
Вислід бою.
Ворожі втрати: невідомі.
Власні втрати: 1 вбитий, 2 ранених.
Вистріляно: 4000 штук амуніції.
ІІ.
[...]
Умундурування, санітарі, прохарчування, узброєння і виряд є в достаточній кількості.
ІІІ.
За звітовий час відділ "Вовки III" не вишколювався з браку політвиховника. Повторено історію України, взято 4 години.
IV.
За звітовий період вд. "Вовки III" вишколював к-р Давид.
Взято 16 год:
впоряд. - 14 год;
зброєзнання - 2 год.

Слава Україні! - Героям Слава!
Писар вд.Сурмач.           К-р вд. Давид.
За згідність з оригіналом: Тятива.
Копія рукопису.

AUOP,2721,том 11,аркуш 90.

                    Підготовка текстів, примітки, ілюстрації і резюме - Євген Штендера,
                                                          (с)1985-2001.


Вип.8,    літо 2002    «Літопис»
Всі права застережені. Відтворення матеріялів у будь-якій формі тільки з письмового дозволу видавця.
При використанні наших публікацій посилання на журнал «Літопис» обов’язкове.
© «Форум дослідів історії УПА»

| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |