| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |


[Оперативний звіт] місяць жовтень 1946 p.
Вовки 99/552.
Дня 6.10.46 р. один рій пвд. з рой. Чорним спалив в селі Боратині 7 скирт збіжжя, зібраного ВП з земель українців, насильно вигнаних до УССР. Спаленним збіжжям [...] недопущено і користуватися українським збіжжям польському вислужницькому урядові та не допущено до закватирування в с. Боратині, яке там хотіло закватирувати і робити перемолот цього збіжжя і тим самим відтяжено терен від всякого рода засідок чи нападів, які могли відбуватися в часі закватирування ВП чи то зі сторони таки ж того самого ВП чи інших ворожих сил.
Вислід акції: спалено 7 скирт збіжжя.
Вовки 100/554.
Дня 5.10.46 р. рішено знищити випадову базу ВП, МО та УБП міста Варяж, як рівнож покарати цивільне населення міста Варяжа, яке давало розвідку для УБП про наші рухи по селах та спільно з ВП грабувало українське населення. З тою ціллю пвд. Вовки 100/554 брав участь в наскоку на місто Варяж та мав свій призначений відтинок. На свойому відтинку пвд. мав за завдання знищити два ворожі пункти - крупарню і сушню, які являлися місцем кватирування ВП та були рівночинно добрими оборонними пунктами. До призначених становищ під крупарню і сушню дійшов пвд., виминаючи міст на річці Варяжанці від сторони Коркова та Лубова перед яким стояла стійка ВП. Не зважаючи на воду, стрільці перебрели річку Варяжанку і без найменшого ворожого запримічення дісталися під крупарню і сушню. К-р дав наказ трьом стрільцям підсунутись під виставлену на мості стійку та після вибуху першої торпеди стійку зліквідувати. В міжчасі к-р викликав з поблизької хати господаря поляка, який дуже радо проінформував про розміщення ВП в місті, і як виявилось, що з крупарні ВП вибралося до м. Грубешева, а залишені 5 вояків перейшли кватирувати до дому читальні Просвіти, тобто до другої частини ВП. В зв'язку з тим командир дав наказ підсунути торпеди під другий пункт, тобто сушню, яка була побудована при костелі та заждавши до години 10, дав наказ випускати торпеди. Перші торпеди не вдалося пустити, тому, що в торпеднику було щось зіпсоване, а почувши вибух торпеди, яку випустив інший пвд. на будинок МО, к-р дав наказ обстріляти сушню. В тому часі вислані три стрільці зліквідували ворожу стійку на мості. Від вбитого стійкового забрано англійський автомат "Стерн". За хвилину, направивши торпедник, пущено торпеду, яка пішла понад будинком. ВП скажено обстрілювали цей відтинок гранатометами і то від сторони дому читальні Просвіти, де не можна було спрямувати огню проти них, бо він був би разив наш інший пвд., який був на цьому відтинку. Тому к-р дав наказ змінити становища і випускати торпеди на сушню з іншого боку. Пущено 4 малих торпеди, які попали прямо в будинок і його розвалили. Мимо сильного кулеметного вогню зі сторони ВП з костела, вдалося дістатися до сушні, де здобуто один російський кулемет, один пістоль, 400 шт амуніції і 2 мундури ВП. Після чотири годинного бою к-р дав наказ відступити та палити за собою будинки.
Під час бою втрат зі сторони пвд. не було жодних, лише кулеметчик Морозов легко ранений. Ворожі втрати в людях, крім вбитого стійкового на мості не вдалося устійнити.
Вислід наскоку.
Ворожі втрати: невідомі (один вбитий).
Власні втрати: один ранений.
Здобуто: один рос. кулемет, один автомат "Стерн", один пістоль, 400 шт. амуніції і дві військові уніформи.
Вистріляно: 230 шт. крісової і 80 шт. фінкової амуніції та 5 торпед.
Вовки 100/555.
Дня 5.10.46 р. цілий пвд. враз з к-ром бул. Давидом брав участь в наскоку на місто Варяж та мав за завдання знищити будинок МО. Пвд. зайняв становища під церковним парканом, звідки і почав обстрілювати будинок МО тоді, коли котрийсь із міліціянтів вийшов і запитав тричі польською мовою: "Кто єст?" Після обстрілу підсунено торпеду і пущено на будинок МО. Коли із сусідніх будинків дались чути крики, приготовано для пускання другу торпеду, але не вдалося її зараз пустити, аж по направленню перерваного кабеля. Після вибуху другої торпеди к-р Давид з першою ланкою другого роя вскочив до середини дому МО, а інші стрільці цього рою окружили будинок. На МО не було вже нікого, а після докладних обшуків знайдено два кулемети, два кріси, около дві тисячі шт. амуніції і машину до писання. Опустивши дім МО та зайнявши старі становища, завважено підїжджаюче авто, яке за хвилину стало і шофер втік. Кількох стрільців з к-ром підсунулись до авта, з якого забрали 1 кріс, одну військову шинелю, большевицьку палатку та 60 шт. амуніції, а авто спалено. Коли відходили від авта, від сторони ринку далися чути стріли, від яких зістав ранений в ліву руку стр. Яворенко. За якийсь час кількох стрільців вскочило до приватного мешкання одного з МО і тут забрано один кріс, один пістоль і військовий пас. Ст. вістун Горак був з роєм на відтинку пвд. Вовки 100/554, де пускав торпеди на сушню. На цьому відтинку ст. стрілець Ярош вбив переходячого туди секретаря комуністичної партії, який не хотів підняти рук. Після чотири годинного бою дано наказ до відступу, але запалені стрільці відступили лише після третього упімнення, запалюючи будинки села і міста Варяжа.
Вислід наскоку.
Ворожі втрати: невідомі (вбитий секр. ком. партії).
Власні втрати: 1 ранений.
Здобуто: 2 кулемети, 4 кріси, 1 пістоль, 2060 шт. амуніції, 1 машину до писання, 1 військову шинелю і 1 совєтську палатку.
Вистріляно: 250 шт. крісової і 50 фінкової амуніції, 6 торпед.
Дня 20.10.46 р. другий рій пвд. кватирував в с. Василеві. Рано о год. 8 приїхало до села ВП в числі 18 осіб. Трьох стрільців пвд., а саме: ст. стрілець Гордий, стр. Вовк та один стр. з ґостинного пвд. Г.ІІ кватирували в одній стодолі, яка була всипана перед ВП, що в ній кватирують повстанці. ВП обскочило стодолу та почали шукати, але що ніхто не хотів лізти на сіно; поліз сам плютуновий з ВП. Він почав шукати, знайшов кулемета і подав його на долину. Коли дальше шукав, знайшов фінку, яку відкинув до стрілу стр. Гордий і лежав скритий в сіні. Плютуновий потягнув за цівку, але в той момент ст. стр. Гордий зірвався і пустив серію по ньому, але диска подала лише кілька набоїв. Плютуновий замірявся пустити серію по ст. стр. Гордому, але цей зловив за цівку і скрутив в бік, а другою рукою витягнув з кишені гранату і зубами зірвав кілку забезпечникову. Гордий хотів розірватися гранатою разом з плютуновим, але запальник не спалив, тоді він почав бити плютунового гранатою по голові. Опісля викинув плютунового і цей полетів на діл, фінка лишилась в руках ст. стр. Гордого. Сам Гордий не гаючись довго впустив кілька серій по ВП і від його стрілів зістало ранених 2-ох з ВП. Спаніковане ВП відступило від стодоли, з чого скористали наші вояки і вицофались, обстрілюючи ворогів.
Вислід сутички.
Ворожі втрати: 2 ранених.
Власні втрати: жодні.
Здобуто: 1 ППШ.
Втрачено: 1 кулемет.
Гостюючий Г.ІІ.
Дня 15.10.46 р. відстало двох стрільців пвд. застуканих в хаті на сніданню в с. Василеві ВП в числі около 16 осіб. 4-х з ВП війшли до хати і застали згаданих двох вояків на сніданні, а коли ті вхопили за зброю, ВП втікло з хати та долучило до своєї частини. Наші вояки вибіли також з хати та відстрілюючись подалися в село поміж будинками, маючи за собою погоню ВП. ВП обступило 3 стодоли та, вважаючи, що наші вояки там сховалися запалили стодоли і чекали заки згорять, аж тоді відступили. Наші вояки відступаючи і відстрілюючись ранили одного з ВП.
Вислід сутички.
Ворожі втрати: 1 ранений.
Власні втрати: жодні.
ІІ.
На оперативному відтинку Данилів діяло протягом звітового місяця 2 головні ворожі польські сили, стала і доривочна.
Сталі.
А) ВОП кватирувало в звітовому місяці:
Белз від 50 - 60 осіб.
Кристинопіль 50 - 60 осіб.
Забужжя - Сокаль 50 - 60 осіб.
Печигори 50 - 60 осіб.
Крилів 50 - 60 осіб.
Грубешів 120 - 160 осіб.
Разом : від 370 - 460 осіб.
Б) МО кватирувало в звітовому місяці:
Белз 15 осіб.
Кристинопіль 8 осіб.
Забужжя - Сокаль 8 осіб.
Хоробрів 8 осіб.
Варяж 15 осіб.
Корчів 7 осіб.
Ликошин 7 осіб.
Крилів 6 осіб.
Турковичі 7 осіб.
Грубешів 60 осіб.
Разом: 151 осіб.
В) УБП кватирувало в звітовому місяці:
Грубешів від 60 до 70 осіб.
Разом: від 60 до 70 осіб.
Г) ОРМО кватирувало в звітовому місяці:
Белз від 15 до 20 осіб.
Кристинопіль від 10 до 15 осіб.
Грубешів від 60 до 80 осіб.
разом: від 80 до 115 осіб.
Д) ВП (залоги міст) кватирувало в звітовому місяці:
Грубешів від 350 до 400 осіб.
Разом: від 350 до 400 осіб.
Разом усіх сталих ворожих польських сил кватирувало в звітовому місяці:
ВОП від 370 до 470 осіб.
МО від 151 до 151 осіб.
УБП від 60 до 70 осіб.
ОРМО від 85 до 115 осіб.
( Залоги міст ) ВП від 350 до 400 осіб.
Разом: від 1016 до 1196 осіб.
Крім польських ворожих сил перебувають в терені сталі большевицькі сили НКВД і кватирують:
Грубешів від 390 до 400 осіб.
Разом: від 390 до 400 осіб.
Доривочні.
Доривочні ворожі польські сили, як уже згадано в попередньому звіті залишилися в нашому терені в дуже малій кількості з ціллю охорони та обмолоту збіжжя. Вони мали свої осідки:
Себечів від 10 до 15 осіб.
Варяж від 50 до 60 осіб.
Разом: від 60 до 75 осіб.
Крім того доривочна польська сила кватирувала від 10.10. до 25.10.46 р. в с. Лешкові в числі від 25 до 30 осіб, де забирали частини з розбитої текстильної фабрики.
В тому звітовому місяці стала ворожа польська сила була дещо рухливіша, чим в попередньому місяці. ВОП показувався на селах, але лиш з ціллю грабунку і то до часу наскоку на місто Варяж. Відтак почали більше пильнувати своїх місдць побуту, боялись відплати із сторони наших повстанців за грабунки і знущання над залишеним українським населенням які стрінули ВОП та МО в Варяжі. Сам к-т МО в Варяжі після наскоку сказав, що вже більше не буде старатися про кулемети і зброю для МО, а тим самим заперестав випади на села.
УБП із своїми штурмівками маючи розвідку з минулого місяця від своїх спеціяльних висланників - розвідників, дальше вело розвідку в терені при помочі тих же, про що свідчить факт, щодня 30.10.46 р. трьох стрільців з пвд. Вовки 100/555 арештували в селі [Угринові] у незнайомого чоловіка, і як пізніше виказалося був це розвідник УБП висланий спеціяльно в терен на розвідку. Незнаного передано СБ.
Крім того УБП робило напади на наші села:
Костяшин, Ліски, Василів дня 14 і 15.10.46 р. від 18 до 20 осіб.
Корчмин дня 16.10.46 р. від 150 до 200 осіб.
Василів дня 20.10.46 р. від 20 до 30 осіб.
Довжнів дня 21.10.46 р. від 10 до 15 осіб.
Русинь дня 22.10.46 р. від 20 до 40 осіб.
Припятин дня 25.10.46 р. від 25 до 30 осіб.
Русинь дня 30.10.46 р. від 20 до 30 осіб.
Разом через 8 днів: від 273 до 365 осіб.
Усі вище вказані напади УБП на села були на підставі доносу розвідчиків УБП.
Напад УБП в дні 22.10.46 р. на село Русинь був на підставі доносу невідомої спекулянтки, яка день перед тим, будучи в селі Русинь, бачила наших кількох повстанців. Напад в дні 25.10.46 р. в селі Щепятин був спеціяльно на всипану хату віст. Крука, к-ра пвд. Вовки 99/552. Напад на село Корчмин був в спілці УБП з большевицьким НКВД і на підставі всипу зловленого ще перед тим сексота Соловія, який всипав місця кватируваня наших повстанців в с. Корчмин, де УБП того ж таки дня арештувало 16 осіб.
Група рейдуюча УБП в днях 14 і 15.10.46 р. по селах Костяшин, Ліски і Василів була лише характеру розвідчого, бо нікого не арештувала і ревізій по господарствах не робила.
Погранзастави з-за Буга та Солокії в звітовому місяці в терені не показувалися.
ІІІ.
Узброєння та умундурування п[ідвідд]ілів в достаточній кількости. Санітарна сторінка недомагає. Відчувається брак фахових санітарів та відповідних медикаментів. Однак в тому напрямку пороблено вже деякі заходи, а саме доручено кожному пвд. відпустити з біжучого рахунку повну кількість грошей на закуп медикаментів та перев'язочного матеріялу. Відносно гостюючого пвд. Г.ІІ то там відчувається брак умундурування, тому що пвд. будучи в рейді, обносився і ще не вспів як слід справити і наладнати умундурування, на що відпущено йому з рамени КВ певні фонди.
ІУ.
Змін персональних в підвідділах за час звітового місяця не було. Стан як в залучнику.
У.
Внаслідок сталого розчленування пвд. та підготовки до зими, підвідділи не переводили жодного вишколу.
УІ.
Вовки 99/551.
Політвиховник Гучава провів з стрільцями пвд. протягом звітового місяця 4 політвиховні зайняття і там:
дня 4.10.46 р. політичний огляд - дві години;
дня 7.10.46 р. 12 прикмет характеру українського націоналіста - дві години;
дня 22.10.46 р. перегляд преси - дві години;
дня 26.10.46 р. уривки з "Гуцульського куреня" - дві години;
разом політвиховних занять - 8 годин.
Відносно інших пвд., то там протягом звітового місяця не проводжено політвиховних занять.
В пвд. Вовки 100/554 і 100/555 та в гостюючому Г.ІІ брак політвиховників, однак стрілецтво читає "Інформативні вісті", а про вияснення деяких непорозумілих справ звертається до роєвих, чи краще вироблених під політичним оглядом стрільців.
УП.
Протягом звітового місяця відбуто з рамени КВ дві відправи з командним складом пвд.
Вовки 99/551 і 99/552.
На відправах порушено такі справи:
1. Підготовка пвд. до зими, тобто випосаження в зимовий одяг та взуття, забезпечення в сховища.
2. Конспіративне перебування в закріпленому терені.
3.Співпраця з тереновими чинниками відносно збирання контингенту збіжжя та його магазинування.
Відносно усіх трьох точок переведено теоретичну провірку та подано інструкції і завваги. Проінструктовано також, в який спосіб та в якій кількості збіжжя магазинувати.

Слава Україні! - Героям слава!
в.о. ш.ш. КВ./-/ Громовий.           в.о. к-ра./-/ Беркут.

AUOP,2721,том 10,аркуш 175-180.

                    Підготовка текстів, примітки, ілюстрації і резюме - Євген Штендера,
                                                                           (с)1985-2001.


Вип.8,    літо 2002    «Літопис»
Всі права застережені. Відтворення матеріялів у будь-якій формі тільки з письмового дозволу видавця.
При використанні наших публікацій посилання на журнал «Літопис» обов’язкове.
© «Форум дослідів історії УПА»

| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |