| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |

НАЗУСТРІЧ ТРЕТЬОМУ ТИСЯЧЕЛІТТЮ

Ось ми переступили поріг часу й опинилися в третьому тисячеліттю. Найважливіше досягнення 20 сторіччя — це розвиток компюторної техніки й інтернету. Вже тепер це називають новою всесвітньою революцією у людській продукції й комунікації. Компютори можуть керувати найскладнішими виробничими процесами, інтернети здібні перекидати інформації на другий кінець плянети у дрібній частині хвилини. Дехто ворожить, що скоро не буде потрібно бібліотек, газет, театрів, кіно та багато інших інституцій, бо все заступить компютор і інтернет.

Україна також не пасе задніх. За час незалежности дуже поширилося вживання компюторів у всіх ділянках життя, швидко розвивається мережа інтернету. Ті ділянки життя, які хочуть забезпечити собі успіх, стараються користати з великих можливостей нової технології.

Ми також вирішили використати компюторну технологію й інтернет для дослідів історії УПА та історії України цього періоду. З цією метою починаємо випуск електронного журналу "Літопис: форум дослідів історії УПА". Журнал буде містити документи, дослідження й мемуари до історії УПА, а також буде мати редакційний розділ для обміну думками про наукові досліди й споріднені злободенні справи.

Форма журналу вигідна тим, що в одному випуску можна поміщувати матеріяли на різні теми. Отже важливі й цікаві новознайдені документи, досліди чи спогади можуть бути поміщені відразу й не чекати роками на випуск друком тематичних збірників. Напр., поміщені в двох перших випусках "Літопису" листи президента УГВР Кирила Осьмака, Протоколи ПВЗ УГВР і спогади Карпа Микитчука про місію УПА в італійській партизанці вже кілька років чекають на появу збірника про УГВР у в-ві "Літопис УПА". В нашому журналі вони побачили світ відразу. Вже в перших випусках журналу ми даємо реєстр старшин УПА, діячів ОУН і членів УГВР, опрацьований Петром Содолем. Реєстр охоплює понад 3000 осіб, про яких подано найважливіші дані — псевдонім, прізвище, ранґу, функцію, терен і час дії. Це буде велика полекша для дослідників, бо матумуть під руками такі важливі інформації. В дальшому ці й інші довідкові інформації будуть доповнені й поширені.

Немаловажний економічний аспект видання. Друкований журнал коштовний. Підготовка матеріялів до друку, папір, друк, переплетня, розсилка пов'язані з поважними коштами й організаційними зусиллями. Дослідники тут залежні від тих, хто має гроші. Зате електронний журнал не матиме цих великих витрат. Кошти продукції будуть значно менші і не буде потрібно витрачуватися на адміністрацію, пошту, кольпортерів. Журнал розчислений на дослідників і читачів в Україні і всіх діяспорах. Він буде доступний також для англомовного читача, бо частина матеріялів буде по-англійськи, а решта матимуть англійські резюме. Він буде безплатний. Проте надіємося, що заможніші читачі підтримають його пожертвами чи стануть фундаторами.

Євген Штендера


| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |