| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |

Євген Штендера

Незломний президент УГВР
Кирило Осьмак

Щойно коли Україна стала незалежною, можна було говорити отверто про президента УГВР Кирила Осьмака, що ще у 1944 р. попав у руки МВД і дальша його доля не була відома. Коли я ще був головним редактором “Літопису УПА” я старався зібрати дані про нього, але показалося, що навіть члени УГВР, в тому другий киянин Василь Потішко, мало знали про нього. Було лише відомо, що він був визначним агрономом, членом Української Центральної Ради у 1917 р., переслідуваний радянською владою й організатором кооперації в Києві за німецької окупації. Звичайно, вже більше знали про його співпрацю з ОУН в Києві й згодом в Галичині за німецької окупації.

Ситуація ґрунтовно змінилася, коли у 1994 р. “знайшлася” дочка К. Осьмака Наталка, що живе в Броварах б. Києва. Вона з преси й “Літопису УПА” довідалася, що її батько був президентом УГВР й бажала довідатися більше про нього і його діяльність. Коли він був арештований, їй було два і пів року. Тож вона зв'язалася також зі мною. Наталка показала себе гідною дочкою президента УГВР. Не зважаючи на переслідування, ще за радянської влади вона зібрала й пильно зберігала фотографії, листування й інші документи свого батька. Тепер вона почала справді широкі досліди життя батька по архівах колишнього СРСР.

Поволі відкривалися все нові сторінки з життя Кирила Осьмака. У 1920 рр., крім професійної праці, він займався підготовкою словника хліборобської термінології, який мала видати ВАН (Всеукраїнська Академія Наук). 6 березня 1928 його арештує ҐПУ (розправа Сталіна з українською інтеліґенцією, що брала участь у визвольних змаганнях). Тому що на слідстві Кирило Осьмак тримався гідно, його не долучили до відкритого процесу т.зв. СВУ (Спілки визволення України) у Харкові, на якому всі “признавалися", а “судили” в Росії. Від 1928 до 1940 р. К. Осьмак був три рази суджений і перебував в Росії та Комі АРСР — у тюрмі, або на засланні, а лише 2 роки на “волі".

Після арешту в 1944, К. Осьмак пробув 4 роки під слідством у Дрогобичі й Києві, а тоді заочно засуджений Особливою нарадою при МҐБ СРСР на 25 років ув'язнення, яке відбував у Владімірській тюрмі. Слідство було тяжке, з тортурами.

Шантаж і переслідування продовжувалися в тюрмі, бо російські карателі домагалися, щоб К. Осьмак “покаявся” і засудив свою діяльнісь. В'язень рішуче відкидав такі вимоги. Подібно як гетьман України Павло Полуботок, що до останнього дня тюремного життя не зігнув голови перед російським царем Петром I, президент УГВР Кирило Осьмак не зігнувся перед червоними російськими імператорами. Останній шантаж був безпосередньою причиною його смерти 16 травня 1960 р.

Отже Наталка Осьмак постаралася про доступ до Архівів СБУ і простудіювала слідчі справи архівів Києва, Харкова і Дрогобича. Виїжджала також до Москви, Владіміра, Рязані й Курська, у пошуках документів про батька.Про свої досліди Наталка оповідає в своєму нарисі “Кирило Осьмак: дорога до батька", який поміщуємоу цьому випуску “Літопису".

У цьому випуску пропонуємо читачеві частину листів К. Осьмака з Володимирської тюрми до родини. Вибір зробила Наталка Осьмак. Вони ілюструють його тюремне життя, невгнуту поставу до карателів, безмежну любов до України й своєї родини, особливо до наймолодшої дочки Наталки. У видавництві “Літопис УПА” готувалася до друку повна збірка листів й інших документів Кирила Осьмака. Листи переписав студент з України Микита Весоловський, а я зробив текстологічне виправлення, яке перевірила Наталка Осьмак. Додаткові документи ще не були переписані.

У цьому томі поміщуємо ще біографічний нарис “Кирило Осьмак — життя і доля", пера київського історика Юрія Шаповала. Дякуємо авторові за дозвіл надрукувати в інтернетному журналі його працю, бо і так поява її у томі “Літопису УПА” про УГВР застрягла. Це, мабуть, перша ширша біографія президента УГВР, базована також на радянських і російських документах з часів царату.

Євген Штендера


Вип. 2, весна 2000 «Літопис»
При використанні наших публікацій посилання на журнал «Літопис» обов’язкове.
© «Форум дослідів історії УПА»

| ДО ГОЛОВНОЇ СТОРІНКИ | ENGLISH |