| HOME |

ДО ВСІХ УКРАЇНЦІВ, ЩО ПЕРЕБУВАЮТЬ ПОЗА МЕЖАМИ БАТЬКІВЩИНИ

(відпис)
перебив о. М. Горошко

У червні 1944 на українських землях в умовах страхіття та ворожої окупації відбулась важлива своїми наслідками для українського народу подія. У тому місяці дійшло завдяки безупинним заходам Української Повстанчої Армії /УПА/ до створення УКРАЇНСЬКОЇ ГОЛОВНОЇ ВИЗВОЛЬНОЇ РАДИ (УГВР), як одинокого керуючого всіми визвольними змаганнями Центру.

УГВР вступила в дію, як верховний провід єдиного всеукраїнського фронту. До УГВР увійшли активні учасники сучасної революційно-визвольної боротьби українського народу, представники всіх українських земель і представники українських політичних середовищ, виробивши і ствердивши позапартійну політичну плятформу УГВР. В цей спосіб об'єднались всі найкращі й вповні не залежні від зовнішних чинників самостійницько визвольні і революційні сили українського народу для керування й ведення боротьби за відбудову Української Самостійної Соборної Держави.

Українська Визвольна Рада діє на українських землях й свою діяльність опирає на власних силах українського народу. Розвал ворожих нам окупантських режимів і відбудова Української Самостійної Держави взалежнює УГВР в першу чергу від розбудови українських революційних, визвольних і збройних кадрів на українських землях. Поза українські-національні території вислала УГВР тільки своє представництво, що має завдання вести політичну роботу УГВР на заграничному відтинкові.

В критичних умовах, в яких знайшлась зараз українська еміґрація, нехай ця інформація стане для всіх, хто був змушений покинути рідні землі, громом, що розбиває зневіру і воскрешує надію на здійснення ідеалу наших визвольних змагань та відбудову української державности. Нехай вона буде також пригадкою, що на українських землях проходить жорстока боротьба та що також вся праця української еміґрації мусить бути скерована на службу українській визвольній справі, на допомогу тим, хто бореться зі зброєю в руках.

Смертельна небезпека грозить українському народові. Наші вороги роблять все, щоби знищити нас як націю, щоб стерти наше ім'я з лиця землі. В такій хвилині не можуть мати місця між нами ніякі партійні спори. Одною об'єднаною лавою мусить протиставитись все українство ворожим зазіханням, мусить стати спільно до спільної боротьби за справжнє визволення українського народу, за те, щоб він сам, щоб його селяни, робітники та інтеліґенція стали володарями на українській землі.

В оцій національній боротьбі українського народу не сміє бракувати нікого з нас. Хто в час, коли бореться цілий нарід, свідомо стоїть осторонь, - той дезертир, а дезертирові в нашому народові місця не може бути. Сьогодні на фронт боротьби за українську державу станули всі українські землі. На службу визвольній справі мусить стати також українська еміґрація. Серед жорстокої боротьби, в трудних умовах окупантської дійсности, доконалось всенародне об'єднання на українських землях. У спільному фронті боротьби за українську державу мусить об'єднатись також українська еміґрація.

Українським патріотам, всім вірним синам і дочкам українського народу передаємо отсим універсал, політичну реформу й устрій Української Головної Визвольної Ради. В свідомости великих подій, які відбуваються нині і свідомости гігантичних змагань, що стоять перед українським народом, кличемо вас всіх, кого окупантські сили загнали на чужі землі, до посиленої співпраці над великим ділом українського національного визволення.

Закордонне Представництво Української Визвольної Ради

Вересень 1944 року.

 

LAC, Horoshko Fonds,
MG 31-F15, Vol. 2, File 19


New series    2005    «Litopys»
© Published by «Forum for the Studies of the History of the UPA»
| HOME |