| HOME |

Канадійські Українські Жовніри
За Морем

Тисячі канадійських українських жовнірів, летунів та моряків покинули Канаду в другій світовій війні та поїхали за море — до Европи, битися за кращу долю нашої дорогої Канади.

Немає певно краю в Европі, деб не знайшлися були сі канадійські українськи жовніри. Були вони також в Африці, Єгипті, Азії, на далекому сході.

Богато з них не вернуть ніколи вже до своєї Канади — впали на полях слави.

Щоби нести поміч канадійським українським католицьким воякам в Ееропі, в році 1944 канадійський уряд за одобренням Преосвященного Кир Василія Ладики, ЧСВВ, Епископа Ординарія українців католиків в Канаді, призначив був о. Михайла Горошка військовим капеляном тих вояків.

Всечесний о. капітан М. Горошко дуже надавався на се так відповідальне становище й коли виїхав до Анґлії в 1944 відразу щиро взявся до роботи — нести моральну а навіть матеріяльну поміч українським католицьким воякам Канади.

Богато можна б писати про працю о. ка­пітана М. Горошка в Анґлії й в Европі, однак віримо, що про сю працю вийде колись спеціяльна розправа. Ми, з браку місця, коротко тільки подаємо, що праця о. М. Горошка полягала на сім, що сей священик відвідував станиці військові в Анґлії та дбав про душевне життя наших жовнірів. Правив для них Сл. Божі, катехизував, мав для них реколєкції, помагав при різних особистих справах. Дуже активну участь брав о. капітан Горошко в Союзі Українських Канадійських Вояків в Льондоні. Відвідуючи по шпиталях хорих та ранених наших жовнірів ніс їм слова потіхи та розради. Крім своїх військових занять о. капітан Горошко знаходив ще настільки часу, щоби зідвідати та відправити Сл. Божу нашим братам в Менчестер, де є їх гарне число.

Коли війна скінчилася, о. капітан М. Горошко їздив на континент Европи та відві-

voyaky-1.jpg
о. КАПІТАН М. ГОРОШКО
військовий капелян для українських
католицьких жовнірів за морем

дав важнійші осередки наших людей, щоби принести поміч нашим бідним скитальцям.

Про працю о. капітана М. Горошка було богато дописей в канадійській українській пресі як також англійська преса в Льондоні дуже прихильно писала про нашого о. капітана.

Всеч. о. капітан М. Горошко приїхав був до Канади в 1937 з Західної України і був парохом в Геффорд і Принс Алберт, Саск. Є він провідником домініяльної організації української католицької молоді Канади — Українське Католицьке Юнацтво.

На слідуючих сторінках містимо ряд знимок, що вкажуть нам працю о. капітана М. Горошка в Анґлії. Також залучуємо знимки зі З'їздів канадійських українських жовнірів в Анґлії та Бельгії. Сі знимки будуть найкраим доказом праці нашого українського священика для своїх братів-жовнірів..

voyaky-2.jpg
Лондон, Анґлія, 1945. Всеч. о. капітан М. Горошко зі "служащими" до Сл. Божої: зліва: Григорій Пристай з Йорктон, Саск., зправа Михаїл Фроляк, з Торонто, Онт.
voyaky-3.jpg
Англія, квітень, 1945. Всеч. о. М. Горошко, військовий капелян між українськими вояками. По середині Гелєна Козіцька і лет. старшина Керелюк.
voyaky-4.jpg
Англія, травень, 1945. Всеч. о. капітан М. Горошко, секретар­ка Гелєна Козіцька, капраль Шунь та українські вояки, в неділю попол. на прогульці у славному Кю Ґарден – городі цвітів.
voyaky-5.jpg
Військовий цвинтар в Анґлії, 1945, де поховані канадійські вояки. Напереді се гріб арматщика І. Набожняка, з канадійської армії.
voyaky-6.jpg
Всеч. о. капітан М. Горошко переводить пробу церковного співу з українськими вояками в Англії, 1945.
voyaky-7.jpg
Всеч. о. капітан Горошко під час урядування в одній з кемп. Анґлія, січень, 1945.
voyaky-8.jpg
Анґлія, 1945, о. капітан М. Горошко в домівці канадійських українських вояків в Льондоні довершив Йорданського водо свяття підчас Йорданських Свят.
voyaky-9.jpg
Анґлія, травень, 1945. о. Ляплант, римо-католицький капелян, летунський старшина, витає о. капітана М. Горошка на початку його обїздки станиць воздушної фльоти.
voyaky-10.jpg
Students of the Gr. Catholic Course, 1945. Right to left, 1st row: Dut-kewich Frank, Hyas, Sask., Mosiuk Joe, Alvena, Sask., Huculak Jack, Lanigan, Sask.. Lotoski Steplien, Edmonton, Alta., Yaworski Walter, St. Catherines, Ont., Gerelewich Semen, Moose Jaw, Sask., Bilash Peter, Ethelberb, Man., Stechyshyn Joe, Sifton, Man.— Second row, right to left: Semchyshen Frank, Prudhomme, Sask., Shumeluk Anton, Alvena, Sask., Kotz Harry, Sclater, Man.; HjCapt. M. Horoshko, Cpl. Szun, Winnipeg, LjCpl. Sulymka Mike, Newdale, Man., L|Cpl. Hnatiuk Nick, Ryeroft, Alta., Kalenich Peter, Elphinston, Man.-— Third row, right to left: Frolak Mike, Toronto, Ont., Prystai Harry, Yorkton, Sask., Weselowpky William, Winnipegosis, Man., Horbach William, Egremont, Alta., Zukewich Alex, Yorkton, Sask., Romaniuk Michael, Sudbury, Ont., Chuhaniuk Dmetro, Hafford, Sask., Bedniak Nick, Edmonton, Alta., Bobowski John, Warspite, Alta.
voyaky-11.jpg
Всеч. о. капітан М. Горошко (зліва)в товаристві о. Годиса, військового капеляна для українців католиків при польській армії в Англії. Січень, 1945, Льондон

Підчас З'їзду канадійських українських вояків в Льондоні, січень 1945, промовляв також о. капітан М. Горошко, як видимо се на знимці.<

Анґлія, травень, 1945. Всеч. о. капітан Михаїл Горошко

Всеч. о. капітан М. Горошко серед канадійських українських моряків, Анґлія, 1945.
voyaky-15.jpg
Англія, квітень, 1945. Всеч. о, капітан М. Горошко з вояками, що ходили на проби церковного співу перед Великоднем. В другому ряді, перший справа се п. Ґресько, "дяк", входить з Монтреал. Решта жовнірів були за "піддячих."

Українська делегація на З'їзд "Пакс Романа" в Льондоні: сотник летунства Осип Романів, сотник о. Михайло Горошко, і сотник Святослав Фроляк.
voyaky-17.jpg
Aнґлія, квітень, 1945. Всеч. о. капітан М. Горошко у славному "Кю Ґарден" в окруженні українських католицьких вояків зі Саскачевану. По боках о. капітана Блоха з Ростерн, і Крисак з Кридор.

На знимці видимо о. капітана М. Горошка, котрий виголошує проповідь підчас Різдвяної відправи в церкві св. Чуда в Менчестер, Англія, 1945.

New series    2005    «Litopys»
© Published by «Forum for the Studies of the History of the UPA»
| HOME |